Tatra Development vznikla ako odnož realitnej kancelárie RK Spirit. Jej majitelia chceli takýmto spôsobom prepojiť skúsenosti z realitného trhu, v ktorom roky pôsobili. Aj preto si za cieľ vytýčili územie Liptova a Tatier, ktoré dokonale poznali.

A svojich plánov sa aj držali. Developer realizoval apartmánové domy v Demänovej či administratívny komplex v Liptovskom Mikuláši. Okrem zrealizovaných stavieb však kreslil aj ďalšie plány. A vôbec neboli malé.

Začiatkom roka 2011 predstavila ich dcérska spoločnosť Tatra SPC3 zámer postaviť pri Liptovskom Mikuláši zábavný park. Zlatý vek mal obsahovať ubytovaciu časť, akvapark, kráľovský hotel či malé mestečko. „Koncept vychádza z éry Zlatého veku Slovenska - stredoveku. Obdobia mýtov, povier, rozmachu rytierstva, kráľovskej moci a banskej činnosti,“ vysvetľoval investor v zámere, ktorý posudzovali úrady. 

Projekt počítal s rozpočtom na úrovni 100 miliónov eur, keď predpokladal dennú návštevnosť 32-tisíc ľudí. „Nejde o marketingový ťah. Projekt stojí aj vďaka nezáujmu primátora. Ten si neviem vysvetliť, keďže pre región by to bol prínos. Vzniklo by 1 500 pracovných miest,“ vysvetľoval pred štyrmi rokmi pre Plus 1 deň konateľ Tatra Development Martin Štric. Z plánov však nebolo nič.

Nebol to však jediný projekt, ktorý patril medzi veľké. Koncom roka 2013 predstavila ich dcérska spoločnosť SPC8 návrh polyfunkčného komplexu v Demänovej. Na začiatku mestskej časti malo vyrásť v šiestich bytových domoch 249 bytov. Okrem nich počítal s výstavbou penziónu. Projekt s rozpočtom 30 miliónov eur zostal len na papieri.

V Liptove kreslili Disneyland, teraz známeho developera chránia súdy

Polyfunkčný komplex BKD Demänová (1) Zdroj: Tatra SPC8

A v ponuke realitnej kancelárie RK Spirit. Práve pozemky, na ktorých mali vyrásť niektoré projekty skupiny, sú už dlhší čas na  predaj. Že skupina nie je v ideálnej kondícii, dokazuje aj pohľad do finančných uzávierok. Len jej dlhodobé záväzky presahujú sumu 1,3 milióna eur, krátkodobé sú o niečo nižšie, keď v roku 2015 boli na úrovni okolo 1,2 milióna eur.

Firma sa rozhodla riešiť problémy na súde. Koncom marca požiadala bratislavský súd o reštrukturalizáciu. Zaujímavé je, že mesiac a pol predtým preniesla sídlo z Liptova do Bratislavy. Začiatkom tohto týždňa súd proces ozdravenia schválil. Podobne riešila problémy aj spoločnosť Tatra SPC27, ktorá je s developerom personálne prepojená. Aj ona požiadala o reštrukturalizáciu a súdy jej vyhoveli.     

Spoločnosť bude teraz musieť presvedčiť veriteľov, že jej koncept je životaschopný. V opačnom prípade jej hrozí konkurz. TREND Reality kontaktoval spoločnosť  Tatra Developmenet, na naše otázky do uzávierka nereagovala.