Dodal, že spoločnosť ukončí integráciu do konca budúceho roka, takže sa jej za tisíc dní podarí zrealizovať úplný potenciál synergie, dohodnutej medzi francúzskym koncernom Lafarge a švajčiarskym Holcimom.

Dramatické zmeny v dopyte nevidia

Nový podnik sa bude orientovať na päť oblastí. Medzi nimi je plán na úsporu 1,4 miliardy eur v priebehu troch rokov, ktorú má priniesť synergia a využitie výhod vzájomnej spolupráce. Cieľom je aj redukcia kapitálových výdavkov a dôsledný prístup k alokácii kapitálu.

Firmu čaká vytvorenie novej jednotnej skupiny a skupinovej kultúry. Nový prevádzkový model je orientovaný na služby pre lokálnych zákazníkov s využitím skupiny v globálnom meradle.

E. Olsen prisľúbil, že po oznámení polročných výsledkov predloží osobitnú prognózu. Nevidí však dramatické zmeny v globálnom dopyte po cemente v uplynulých mesiacoch.

Čo zostane na Slovensku

Skupina LafargeHolcim na Slovensku pôsobí prostredníctvom centra zdieľaných služieb Holcim Business Services v Košiciach. Poskytuje podporu pre spoločnosti skupiny Holcim v oblastiach ako sú finančné transakcie, vedenie účtovníctva, zákaznícka podpora a personálna administratíva.

Firma založená na sklonku roku 2013 stále naberá ľudí a rozširuje svoje kompetencie v rámci Európy. Modely servisných centier za posledných desať rokov Holcim zaviedol do rôznych teritórií, ako je Kanada, Filipíny či Latinská Amerika.

Cementárske aktivity Holcimu v Európe, do ktorých spadá aj rohožnícka cementáreň s ďalším závodom v Turni nad Bodvou na východe Slovenska má prevziať írsky koncern CRH. Vlastní aj bratislavský Premac, lídra vo výrobe zámkovej dlažby a ťažobnú spoločnosť Kameňolomy v Novom Meste nad Váhom.

LafargeHolcim sa na odovzdanie európskych aktivít pripravuje dlhšie. Podľa informácií agentúry Reuters kúpil vo Veľkej Británii polovičný podiel v spoločnosti Lafarge Tarmac, ktorú ako joint venture spolovice vlastnil Lafarge UK a angloamerický producent Tarmac. Splnil tak podmienky, ktoré dostal od regulátora na to, aby britského výrobcu stavebných materiálov mohol prevziať koncern CRH.

LafargeHolcim, ktorý sa po spojení firiem stal najväčším producentom cementu na svete tak zaplatil 1,5 miliardy dolárov za firmu, ktorú už nevlastní. Tento krok však bol nutný, aby mohol spoločnosť Lafarge Tarmac s výnimkou cementárne v britskej oblasti Cauldon a v írskom meste Cookstown a niektorých nevýrobných aktivít odčleniť do CRH ako súčasť aktív, ktoré podľa rozhodnutia regulátorov musia spájané koncerny predať v Európe, Kanade, Brazílii a na Filipínach. Podľa medializovaných informácií CRH za aktivity oboch zaplatil 6,5 miliardy eur.