Finalistami udeľovania prestížnej ceny sú známe stavby, ktoré už získali významné medzinárodné ocenenia – Burdž Chalífa, Mode Gakuen Cocoon v Tokiu, šanghajské Svetové finančné centrum (SWFC), The Met v Bangkoku a chicagská Aqua. Aj keď portál TRENDreality.sk o väčšine z nich informoval, nezaškodí pripomenúť ich bližšie:

Azda najmenej publicity mala dosiaľ 220-metrová The Met v Thajsku, tri štíhle veže postavené tesne pri sebe, spojené ôsmymi mostmi so zeleňou. Za túto rezidenčnú vežu získali Woha Architects v máji cenu RIBA International.

Zároveň ukoristili aj ďalšiu za podzemnú stanicu metra Bras Basah v domácom Singapure, ktorej zvláštnosťou je osvetlenie cez nádrž so skleným dnom. Získať tieto dve prestížne ceny v jednom roku sa dosiaľ podarilo len Stevenovi Hollovi v roku 2007.

Mrakodrap v bangkokskej centrálnej obchodnej štvrti zaujal systémom prirodzeného vetrania bytov, či osvetlenia minimálne z dvoch strán. Priťahuje aj bytovým vybavením, napríklad debničkami s odrasteným stromom na balkónoch a terasách.

Časť troj- a štvorizbových bytov má záhradu s malým bazénom s rozlohou 40 štvorcových metrov. Obývacie izby sú v nich vo výške dvoch podlaží, komfort penthousov duplex s rozlohou až 546 štvorcových metrov korunuje strešná terasa s bazénom s prepadovou hranou.

Kto bude kráľom mrakodrapov

Takzvané Sky terrace, rekreačné a spoločenské zariadenia uprostred zelene na streche deväťposchodového sokla s garážami a obchodmi, ktoré sú aj na mostoch na 28. a 47. poschodí, patria k najnovšiemu trendu výškových bytových domov. 

Veľmi podobnú Sky terrace na sokli má aj najnovší z finalistov International Highrise Award, 262-metrová Aqua Tower stojaca neďaleko ústia rieky Chicago do Michiganského jazera.

V budove od architektky Jeanne Gangovej, majiteľky domácej firmy Studio Gang Architects je okrem bytov hotel reťazca Radisson Blu, kam patrí aj bratislavský hotel, známejší pod menom Carlton.

Aqua Tower sa odlišuje od hranatých chicagských mrakodrapov fasádou pripomínajúcou sčerenú vodnú hladinu vytvorenú rôzne tvarovanými balkónmi. Odzrkadľuje sa v nich jeden zo súčasných architektonických prúdov. Jedným z prvých podobných riešení je 34-poschodová veža Vlna v austrálskom Gold Coast City z roku 2006, kde sú však vystupujúce balkóny pravidelné.

Kto bude kráľom mrakodrapov

Zdroj: zmens

Vďaka zaobleným rohom na balkónoch nefúka ani vo veľkých výškach. Na fasáde použili šesť druhov skla rôznych odtieňov a rôznej reflexnosti – podľa toho, nakoľko miestami až štvormetrové presahy balkónov chránia okná pred slnečným žiarením.

Dubajský 828-metrový gigant pri dvanásťprúdovej ceste Sheikh Zayed Road má na prvý pohľad tradičnejší vzhľad. Jeho princíp troch krídel „rotujúcich“ okolo šesťbokého jadra, ktoré stupňovito končia v rôznych výškach, až napokon stúpa do výšky iba jadro, sa v podstate vyznačuje podobnou dynamikou ako fasáda Aqua Tower.

Kto bude kráľom mrakodrapov

Popri rezidenčnej a hotelovej má Burdž Chalífa aj administratívnu časť, ktorá je pomerne netradične v hornej tretine veže. Autor  projektu Adrian D. Smith, vtedy ešte v chicagskej firme Skidmore, Owings & Merrill, je špecialistom na supermrakodrapy. Navrhol ďalšie dve z desiatich najvyšších budov na svete, šanghajskú Jin Mao (370 m, 1998) a Chicago’s Trump International Hotel & Tower (423 m, 2009).

Musel sa vyrovnávať s tým, že veža „rástla“ už pri projektovaní. Podľa pôvodnej koncepcie, v ktorej vychádzal z nerealizovaného návrhu pre Grollo Tower v prestavovaných dokoch v Melbourne, mala byť Burdž Chalífa o tretinu nižšia.

Kto bude kráľom mrakodrapov

Zdá sa až neuveriteľné, že SWFC, 492-metrový elegantný šanghajský hranol oblúkovo zrezaný na bokoch s obdĺžnikovým otvorom na vrchole od newyorskej firmy Kohn Pedersen Fox Associates, má o 400-tisíc m2 úžitkovej plochy viac ako Burdž Chalífa, najvyššia budova na svete.

Obe budovy sú takzvanými zvislými mestami – v šanghajskom mrakodrape je okrem rezidenčnej, hotelovej a administratívnej časti navyše nákupné stredisko, ktoré v Dubaji postavili ako samostatný objekt.

Pre obe veže je charakteristické úsilie zaujať miesto medzi svetovou špičkou za každú cenu. V SWFC bol investor ochotný vynaložiť na to štvrtinu nákladov z celkových 587 mil. eur. Je pritom zaujímavé, že napriek väčšiemu objemu budovy minul približne o polovicu menej ako dubajský investor.

Po päťročnej pauze vo výstavbe, keď boli hotové základy s vyše dvesto oceľovými pilótami vyplnenými betónom siahajúcimi do hĺbky takmer 80 metrov sa projektant SWFC ocitol pred požiadavkou postaviť o 32 metrov vyššiu budovu. Musel navrhnúť nový nosný systém, aby konštrukcia bola o desať percent ľahšia ako pôvodná.

Najnižšia z pätice finalistov, 204-metrová veža Mode Gakuen Cocoon je atypickou stavbou, a to už vzhľadom. Oblá budova z hliníka a tmavomodrého skla s tvarom založeným na prienikoch geometrických tvarov oživuje v štvrti Nishi-Shinjuku v centre Tokia panorámu strohých mrakodrapov postavených prevažne v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch.

Sídlia v nej dve vysoké školy a jedna stredná pre okolo desaťtisíc študentov. Slovo zámotok v názve vychádza so zložitého križovania striebristých, sčasti konštrukčných, sčasti dekoratívnych pásov na troch vystupujúcich plochách.

Kto bude kráľom mrakodrapov

V pôdoryse sa premietajú ako tri obdĺžniky prerušujúce základný kruh. Sú v nich učebne, dve auly pre tisíc poslucháčov a na každom treťom poschodí je vnútorný dvor v podobe átria vo výške troch poschodí s maximálnou šírkou 20 metrov.

Vo vnútri kruhu sú komunikácie, výťahy a schodiská. Jednou zo zvláštností budovy je pristávacia plocha pre helikoptéru, ktorá sa vysunie za osem minút pri súčasnom sklápaní oblej strechy.

Projektant Paul Noritaga Tange, syn klasika modernej architektúry Kenza Tangeho je okrem iného autorom 38-poschodovej prístavby Overseas Union Bank Centre v Singapure. Tá pri dokončení v roku 1988 bola najvyššou budovou na svete mimo USA (One Raffles Place). Naprojektoval aj prestavbu historického komplexu Cathay Building v Singapure, zrealizovanú v roku 2006. Má pozoruhodné realizácie aj v Európe, napríklad luxusný hotel Romeo v Neapoli.

Tohtoročného laureáta ceny udeľovanej Nemeckým múzeom architektúry vyhlásia 5. novembra vo frankfurtskom Kostole sv. Pavla,. Ten po rekonštrukcii slúži na podobné spoločensky prestížne udalosti. Víťazom posledného podobného podujatia sa v roku 2008 stal Hearst Headquarters v New Yorku od Foster + Partners.

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Foto ASDAA; H.G. Esch; Patrick Bingham; Steven Holl, Hedrich Blessing; Horiuchi / Shin Shashin Kobo

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.