Už pôvodné očakávania hovorili o miernom poklese trhu v dôsledku zastavenia rastu ruskej ekonomiky. Keď sa k tomu pridala politická neistota, klesol už v prvom štvrťroku objem realitných investícií medziročne o 77 percent na 344 miliónov eur, uvádza JLL.
Výrazný pokles však skresľuje rekordná transakcia zo začiatku minulého roku – kúpa moskovského nákupného centra Metropolis za takmer miliardu eur realitným fondom Morgan Stanley.
Podľa JLL by mohol byť objem investícií tento rok najnižší od krízy. Aj keď investori stále považujú ruský trh za perspektívny, pre ukrajinskú krízu a menové výkyvy radšej vyčkávajú a pozorujú situáciu.
Ruský trh objavili západní hráči po roku 2000. Prudký rast investícií sa prerušil iba v krízových rokoch 2008 a 2009. V predchádzajúcich dvoch rokoch dosiahli investície na ruskom realitnom trhu 8,8 respektíve 8,1 miliardy dolárov, zhruba 40 percent zo zahraničia.
Aj keď investície do iných sektorov po zabrzdení rastu ruskej ekonomiky už vlani klesli, nehnuteľnosti si udržali silnú úroveň. Ponúkajú totiž vyššie výnosy než najkvalitnejšie reality v západnej Európe.
Rusko je spolu s Tureckom aj hlavným ťahúňom výstavby nákupných centier pre najbližšie dva roky, keď sa očakáva otvorenie nákupnej plochy 3,8 milióna štvorcových metrov.
Podľa prieskumu Ernst & Young zo začiatku roka považovalo 88 percent spoločností pôsobiacich na ruskom realitnom trhu investovanie v krajine za veľmi atraktívne. Popri tradične najsilnejšom záujme o nákupné centrá a administratívne budovy rástol aj záujem o nehnuteľnosti na bývanie. Vlani sa záujem rozšíril aj o investovanie do regiónov mimo dvoch najväčších miest Moskvy a Sankt Peterburgu.
Teraz z domáceho trhu utekajú aj ruskí boháči. Oligarchovia, bankári, právnici či lekári presúvajú peniaze radšej do bezpečných prístavov, medzi ktorými dominuje Londýn, píše britský denník The Telegraph.
Kým oligarchovia kupujú sídla v Chelsea a Hampsteade za 10 až 25 miliónov libier, profesionáli z vyššej strednej triedy vyhľadávajú byty v centre za 1 až 2 milióny.
Rusi patrili už predtým spolu s investormi zo Stredného východu, Afriky a východnej Európy medzi hlavných nakupujúcich na londýnskom trhu s nehnuteľnosťami. Ich podiel odhaduje JLL na sedem percent.
Ruskí špekulanti sa vrhli aj na samotný Krym, kde je však situácia neprehľadná a investície sú preto veľmi rizikové.