Tunajší aktivisti sa majú čo učiť. Prebiehajúce národné protesty v tureckom Istanbule, ktoré hrozia až zvrhnutím aktuálnej vlády, sa totiž začali developerskými plánmi. Miestna samospráva začala rúbať stromy v obľúbenom parku na námestí Taksim, kde chce postaviť nákupné centrum, čo zburcovalo miestnych. Medzičasom pod tlakom protestov plány zmenili.
Námestie je jedným z hlavných turistických a voľnočasových miest najväčšieho tureckého mesta. Okrem toho je veľkým dopravným uzlom s hlavnou stanicou metra a zahŕňa niekoľko dôležitých národných symbolov ako napríklad Monument republiky.
Uprostred tejto rozsiahlej betónovej lokality plnej reštaurácií a obchodov sa nachádza malý zelený park pomenovaný Taksim Gezi Park. Kedysi veľkolepý park stojaci na mieste bývalých kasární postupne zredukovali kvôli výstavbe komerčných budov v okolí.
Pre miestnych obyvateľov prišla rana pred dvoma rokmi, keď sa rozhodlo o obnovení kasární v modernej podobe obchodného centra. To ale znamenalo vyrúbať stromy, zredukovať malý park uprostred betónového námestia a postaviť ďalšie štvorcové metre a celý komplex kasární.
Samospráva a vláda síce v týchto dňoch ustúpili z výstavby obchodného centra a hovoria o múzeu alebo výstavnej sieni. Celková prestavba sa však má uskutočniť podľa plánov, čo sťažnosti nevyrieši.
Taksim Gezi Park - návrh 1 Zdroj: Vizualizácia - Samospráva Istanbulu
Miestnym sa totiž nepozdáva úbytok zelene v jednom z posledných zelených miest v srdci Istanbulu, rovnako hovoria o prílišnej kontrole, keď po rekonštrukcii ostanú len dva vchody pre peších. Rozhodnutie o výstavbe navyše bolo urobené narýchlo a bez verejnej diskusie, píše BBC. Otázniky vyvoláva aj developerská firma Kalyon Group s blízkymi kontaktmi na vládu.
Proti výstavbe sa postavili miestni, ktorí priamo na mieste začali protestovať. Štátne zložky proti ľuďom poslali políciu a snažili sa rozohnať dav, čo postupne viedlo k stúpaniu napätia a masívnym protivládnym protestom. Tie sa z malého parku rozšírili do celého Turecka a ovplyvňujú aj medzinárodné postavenie krajiny i jeho ambície na vstup do Európskej únie.
Opozícia obviňuje vládu premiéra Recepa Tayyipa Erdogana z presadzovania nedemokratických reforiem smerujúcich k islamizácii spoločnosti, informovala tlačová agentúra SITA. Premiér obviňovaný zo zavádzania autoritárskeho režimu hovorí o vandalizme, proti ktorému v prípade zhoršenia situácie ďalej zakročí. Malý protest proti výrubu stomov bol pravdepodobne len poslednou kvapkou v rastúcej nespokojnosti obyvateľov s vládou.
Vizualizácia - Samospráva Istanbulu