Americká hypotekárna kríza a jej eskalácia do nedôvery na finančných trhoch po celom svete radikálne mení vyhliadky podnikov, ktoré rôznym spôsobom participovali (a benefitovali) na realitnom boome. Cítia to aj realitní aktéri na domácom trhu. A pocítia ešte viac. Vlani či predvlani dokázal takmer každý nový projekt získať veľkorysé bankové financovanie ako i reálne objednávky klientov. V súčasnosti je zrejmé, že zvýšené nároky bánk a zmenená pozícia kupujúcich zásadne preriedia okruh projektov, ktoré sa začnú realizovať v najbližších dvoch rokoch. Už začaté projekty pritom zarobia developerom oveľa menej, ako očakávali.
Napriek tomu môže byť obrat na realitnom trhu dobrou správou. Paradoxne i pre developerov. Umožňuje im totiž vytvoriť vyšší tlak na zníženie cien stavebných prác a najmä v SR často predražených stavebných materiálov. Skôr, ako by v investičnom ošiali vybudovali tisícky zbytočne drahých a nepredajných bytov. Nič to nemení na skutočnosti, že dosiaľ neraz astronomické marže developerov sa s tenčia.
Trh predávajúceho je minulosťou, teraz budú mať navrch kupujúci. To isté však začína platiť aj vo vzťahoch medzi investorom či stavebníkom a subdodávateľmi. Extrémny hlad po stavebných látkach na susednom poľskom trhu je minulosťou, podobne domáce poradovníky na niektoré materiály (realita roku 2007). Naopak, rozšírené kapacity producentov a oslabený dopyt na susedných trhoch (čiastočne i v SR) už priniesli pri niektorých materiáloch zľavy v desiatkach percent.
Producenti stavebných materiálov, ktorí dodávajú vstupy pre stavbárov, sú na konjunktúru v odvetví úzko napojení. Ceny stavebných materiálov sa premietajú do cien stavebných prác, na ktoré pôsobia aj ďalšie významné faktory. To sú hlavne mzdy a dopravné náklady (ceny pohonných látok). Rast miezd v stavebníctve a do leta i cien pohonných hmôt dodal tento rok cenám stavebných prác najrýchlejšiu dynamiku oproti trom predchádzajúim rokom. Hlavne preto, že hnacím motorom stavebnej produkcie boli najmä pozemné stavby (už druhý rok po sebe). V mnohých projektoch tak prešli stavbári od hrubej stavby k prácam v interiéri. Tento vývoj kladie nároky na odborné remeselné práce a sunie mzdy v stavebníctve smerom nahor.
Článok je prevzatý z informačného servisu TREND Property o nových developerských projektoch, vývoji na realitnom trhu, v stavebníctve a cenách stavebných látok. 151746>Viac informácií.
A tak sa stavbári snažia stlačiť dolu ceny stavebných materiálov. Darí sa im to aj preto, že ceny tuzemských výrobcov stavív ovplyvňuje dopyt po ich produktoch nielen doma, ale aj v okolitých štátoch. A ten poklesol. V Poľsku a Česku sa dynamika stavebnej produkcie tento rok oproti vlaňajšku spomalila, a v Maďarsku dokonca pokračoval pokles, podobne ako v roku 2007. Na Slovensku, s výnimkou prvého štvrťroku, rastie stavebná produkcia o čosi rýchlejšie ako vlani. Tempo rastu cien stavebných materiálov sa spomaľovalo diferencovane, ale v treťom štvrťroku 2008 už má klesajúcu tendenciu vo všetkých štyroch krajinách. Takýto globálny vývoj vytvára predpoklady nielen na spomalenie rastu ale dokonca aj pokles cien stavív. Aj na Slovensku.
Rozkolísanosť trhu stavebných materiálov na Slovensku má svoj základ v minulom roku. Pre teplú zimu prudko narástla stavebná aktivita v prvých troch mesiacoch nielen v tuzemsku, ale aj v okolitých krajinách, s výnimkou Maďarska. Najväčšiu dynamiku zaznamenal najväčší, poľský trh, ktorý materiály nasával predovšetkým zo Slovenska. Tlak na kapacity výrobcov sa tak zvýšil v čase, keď viacerí odstavili pece pre pravidelnú údržbu a využívali len skladové zásoby.
Preto bol niektorých tovarov akútny nedostatok, čo viacerí výrobcovia využili na opakované zvýšenie cien v priebehu niekoľkých mesiacov. Spočiatku išlo hlavne o cement, neskôr aj o izolačné či murovacie materiály. Mnohí sa predzásobovali, pretože sa očakávalo, že na jeseň sa silný dopyt zopakuje. Niektorí výrobcovia chýbajúci tovar doviezli z fabrík v okolitých krajinách, iní promptne zvýšili kapacity. Očakávaný rast dopytu sa však nenaplnil, a tak ceny stavebných materiálov začali rásť s pomalšou dynamikou. V Maďarsku dokonca poklesl i v dôsledku výrazného prepadu produkcie. V roku 2007 spadli aj v Českej republike, a to aj pri raste tamojšej stavebnej výroby. Podpísal sa pod to pokles dopytu na obrovskom nemeckom trhu, ktorý vyústil do poklesu cien aj v susednej ČR.
Práve výrobcovia, ktorí v roku 2007 najvýraznejšie zdražovali, začali toto leto poskytovať výrazné zľavy pre koncových zákazníkov. Upútali akcie na minerálnu vlnu a zatepľovacie systémy, ale hlavne na tehly. Tých je taký prebytok, že aj veľkí tehliari odstavujú na zimu svoje pece, hoci to v ostatných rokoch v takom rozsahu nerobili.
Napriek výrazným zľavám pri niektorých exponovaných stavebných materiáloch zostáva pri viacerých stavebných komoditách stále nevyužitý priestor na znižovanie cien. Jednosmerný vývoj cien (sústavný rast) na Slovensku v minulých rokoch akoby nepripúšťal diskusie o tom, že ceny môžu aj klesať. Pritom podľa údajov TREND Analyses patria producenti cementu, pórobetónových tvárnic, tehál i niektorých ďalších stavebných materiálov k najziskovejším podnikom v celom domácom priemysle. Aj obchodníci v segmente stavebných materiálov vynikajú vysoko nadpriemernou ziskovosťou. Je na investoroch a stavebníkoch, či takýto stav budú akceptovať.
Ilustračné foto - Flickr
Graf - TREND Analyses