V júli tohto roku oslavovali v nemeckom Norimbergu dokončenie rekonštrukcie budovy Quelle, monumentálneho symbolu povojnového hospodárskeho oživenia Nemecka z 50. rokov minulého storočia. Veľkú časť obrovského komplexu s kanceláriami, obchodmi a domami, mali otvoriť v roku 2024.
V posledných týždňoch však developer Gerch Group, ktorý má vo výstavbe projekty za štyri miliardy eur, podal návrh na konkurzné konanie. Dátum otvorenia Quelle je teda v tejto chvíli otázny, uvádza Bloomberg.
Ide o ďalšiu ranu pre nemecký trh s nehnuteľnosťami, pričom táto už nezasiahne len prenajímateľov a drobných aktérov, ale aj také veľké firmy, ako je Gerch. „Developeri zápasia so zvýšenými nákladmi na výstavbu, zvýšenými úrokovými sadzbami a poklesom cien,“ hovorí vedúca oddelenia reštrukturalizácie a platobnej neschopnosti v advokátskej kancelárii Noerr Marlies Raschkeová. „V posledných týždňoch sme zaznamenali viacero žiadostí o vyhlásenie platobnej neschopnosti a očakávame, že ich bude viac,“ dodáva M. Raschkeová.
V predbežnom konkurznom konaní je aj mníchovský developer Euroboden, ktorý k svojim spolupracovníkom radí aj hviezdneho architekta Davida Chipperfielda. Project Immobilien Group v auguste podal návrh na vyhlásenie platobnej neschopnosti spolu s mnohými projektovými partnermi, pričom niektoré práce boli už zadávané novým dodávateľom. Ani jedna z firiem na žiadosť Bloombergu o vyjadrenie nereagovala.
Podobná situácia je aj inde vo svete. V Austrálii vstúpil do likvidácie staviteľ Porter Davis, bolo to v dôsledku prudkého rastu nákladov a poklesu dopytu. Vo Švédsku bol nárast počtu bankrotov spôsobený prepadom výstavby. Vo Fínsku sa výstavba bytov podľa tamojšej stavebnej lobby zrejme prepadne na úroveň, akú nezaznamenali od 40. rokov minulého storočia.
Predaj kancelárskych priestorov v Nemecku je podľa realitnej firmy Savills na najnižšej úrovni od roku 2014. „Recesia na nemeckom realitnom trhu sa začala pred jeden a pol rokom a teraz za posledné dva, tri mesiace sme boli svedkami toho, že čoraz viac developerov skrachovalo,“ hovorí Henning Koch, šéf jedného z najväčších nemeckých investorov do nehnuteľností Commerz Real.
Developeri sú obzvlášť zraniteľní z dôvodu poklesu hodnôt pozemkov, projekty sa tak stávajú riskantnejšími. Keďže úrokové sadzby stúpali, investori požadovali ako kompenzáciu vyššie výnosy z prenájmu, čo následne tlačí nadol cenu, ktorú zaplatia za hotový pozemok. Náklady na výstavbu takisto špirálovito stúpajú a developeri si musia odkladať viac peňazí na nečakané výdavky.
Platobná neschopnosť developerov poškodí aj širší sektor nehnuteľností. Stavitelia bytových domov už teraz prichádzajú o prácu, pričom viac ako jedna z piatich stavebných spoločností skúmaných inštitútom Ifo potvrdila, že mnohé projekty museli zrušiť. Situácia je najkritickejšia od začiatku vykonávania prieskumu v roku 1991.
„Je to varovný signál pre sektor stavebných materiálov a stavebníctvo,“ hovorí senior partner Boston Consulting Group vo Frankfurte Ralf Moldenhauer. „Očakávame, že aj v tomto sektore bude panovať väčší stres.“