Ďalším z tohtoročných laureátov Amerického inštitútu architektov (AIA), ktorých predstavíme, je Vancouverské kongresové centrum Západ (LMN Architects v spolupráci s Musson Cattell Mackey Partnership; DA Architects + Planners, 2009), prvé kongresové centrum na svete s najvyšším certifikátom LEED Platinum Rady pre ekologické budovy oceňujúcej ohľaduplnosť voči životnému prostrediu.
Mohutná 5-poschodová budova s preskleným priečelím a zinkovými obkladmi, dlhá takmer 240 m a široká 95 m stojí pri Uhoľnom prístave (Coal Harbour). Z východnej strany k nemu prilieha jeho pendant s piatimi bielymi strechami v podobe plachát, ktorým je východné kongresové centrum s námorným terminálom, známe ako komplex Canada Place (1986).
Západné centrum založili na takmer deväťsto oceľových pilótach v rozmedzí 18 až 50 m, väčšinou na vode. V dolnej časti má habitatový plášť (habitat skirt), ktorý má prispieť k regenerácii bývalej priemyselnej zóny. Tvorí ho 450-metrová konštrukcia zo 76 betónových rámov po 36 ton, v ktorej sú betónové výstupky a plytké žliabky, kde sa majú usadiť morské živočíchy.
Zdroj: Foto - Vancouver Convention Centre
Budova sa preslávila habitatom na zelenej streche, ktorá s plochou 24-tisíc m2 je mimo striech na priemyselných objektoch najväčšia v Severnej Amerike – v Európe drží primát štvornásobne väčšia strecha komplexu Banco Santander v Madride (2005).
Zelená strecha je dokonale vidieť najmä z kondomínií na horných 24 poschodiach vedľajšej Shaw Tower (2005, 149). Verejnosť má možnosť prezrieť si len jej malú časť popri chodníku od výťahov k vyhliadkovej plošine. Projektanti vytvorili v prostredí 25 rastlinných druhov funkčný ekosystém, dokonca doviezli z Európy včely na opeľovanie rastlín.
Strechu zalievajú recyklovanými sivými vodami, ktorých upravia ročne až 16 miliónov litrov, v prípade potreby používajú morskú vodu z odsoľovacieho zariadenia pracujúceho na princípe reverznej osmózy. Vodu zo zálivu používajú aj tepelné pumpy. Tieto a iné technológie vedú k 73-percentnej úspore vody a 50-percentnej úspore energie, k čomu prispieva aj strecha – v lete redukuje teplo až o 95 percent, v zime znižuje tepelné straty o 26 percent.
Zdroj: Foto - Vancouver Convention Centre
Udelenie platinového certifikátu projektantov prekvapilo, predpokladali získanie LEED Canada Gold. AIA ich dielo vysoko ocenila už pred dvoma rokmi, keď ho Výbor pre životné prostredie vybral medzi desať najlepších príkladov ekologickej architektúry a dizajnu.
Zohľadnili akiste aj skutočnosť, že zariadenia v budove recyklujú polovicu vyprodukovaného odpadu – ročne až 180 ton. Konštrukcia budovy, typizované sklá, stropné trámy z lepeného laminovaného dreva (glulam) – všetko sa dá druhotne použiť. Drevo je z lokálnych zdrojov, či už okolo 9 000 duglaskových trámov alebo 9 300 m2 obkladov z jedľovca, štylizovaných ako skládka dreva dvoch rozmerov.
Prístavbou západnej budovy sa kapacita kongresového centra strojnásobila. Jej dve budovy spája sklená 90-metrová chodba. Staršiu postavili ako kanadský pavilón na Expo ´86, spolu s novou poslúžila ako mediálne a vysielacie stredisko pre zimnú olympiádu roku 2010.
Podľa auditu práve úsilie urýchlene dostavať Vancouverské kongresové centrum Západ do olympiády bol jedným z dôvodov enormného zvýšenia stavebných nákladov, odhadovaných na 365 mil. eur, za ďalší považujú dodatočné zmeny projektu a zvýšenie cien ocele. Do konečnej sumy vyše 652 mil. eur sa premietli aj náklady na renováciu východného centra.
Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.
Foto - Vancouver Convention Centre
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.