Ako som sľúbil v diskusii k môjmu ostatnému blogu, prinášam popis procesu certifikácie maklérov. Už 20. mája 2011 prebehla 1. nezávislá certifikácia realitných maklérov na Slovensku. Akreditovaný certifikačný orgán pre osoby Slovenskej spoločnosti pre kvalitu (SSK) - COPO SKK (vysletlenie skratky na konci textu) definoval obsah znalostí a zručností v súlade s STN EN1573, ktoré preveroval. Forma skúšky je definovaná európskou normou ISO 17024 pre certifikáciu osôb.
Podmienky certifikačného procesu
Uchádzači o ISO certifikáciu musia predložit prihlášku, vrátane overených podkladov a splniť nasledujúce podmienky:
Ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou.
Osvedčenie o úspešnom absolvovaní “Prípravného kurzu pre ISO certifikáciu realitných maklérov”, zameraného na právne minimum realitného makléra, finančné minimum, IT znalosti a zručnosti, praktické skúsenosti so zmluvnými dokumentmi a procesmi v realitnom maklérstve, komunikačné zručnosti, znalosti z oblasti manažérstva kvality.
2-ročná prax v obchodnej sfére, z toho 1 rok v oblasti nehnuteľností.
10 konkrétnych zákazníckych referencií.
Proces skúšania:
Skúška sa skladá z písomnej časti, obhajoby projektu a ústnej skúšky:
1, Písomná časť je realizovaná formou testu a pozostáva z 50 otázok. Podmienkou pre účasť na ústnej skúške je úspešnézvládnutie písomnej časti v čase do 60 min. Podmienkou postupu na ústnu skúšku je úspešnosť minimálne na 75%.
2, Obhajoba projektu. Kandidát predkladá v dvoch exemplároch najneskôr 10 dní pred skúškou projekt/prípadovú štúdiu vo formáte diplomovej práce v rozsahu 25-30 strán.
3, Ústna skúška. Kandidát volí formou náhodného výberu dve otázky. Pre prípravu na odpovede má vymedzených 10 minút.
Hodnotenie výsledkov
Hodnotenie výsledkov vykonáva 2 – 3 členná komisia. Členovia komisie hodnotia samostatne každú z častí skúšky. Výsledok sa stanovuje z priemeru písomnej a jednotlivých odpovedí ústnej skúšky a rozpravy, pričom hodnotenie ani u jedného skúšobného komisára nesmie klesnúť pod 60% možného zisku bodov v každej časti skúšky. V takom prípade sa hodnotí výsledok skúšky ako nevyhovujúci.
Vydanie a platnosti certifikátu
Predseda skúšobnej komisie vypracuje správu o výsledkoch skúšky s celkovým hodnotením a predloží ju vedúcemu Certifikačného odboru, ktorý kontrolou podkladov zisťuje splnenie požiadaviek. Na základe zhody vstupných požiadaviek a výsledkov procesu skúšania odporučí vedúcemu Certifikačného odboru vydanie certifikátu. Platnosť certifikátu je na tri roky.
COPO-SSK je nezisková organizácia akreditovaná Slovenskou národnou a akreditačnou službou (SNAS) podľa STN EN ISO/IEC 17024. S prihliadnutím na zhodu požiadaviek s harmonizovanou schémou pre certifikáciu osôb získal COPO-SSK aj “Recognition Certificate EOQ” Európskej organizácie pre kvalitu umožňujúci navrhovať certifikáty EOQ.