Predminulý týždeň boli prví realitní makléri na Slovensku certifikovaní podľa normy ISO. Informácia je to nesporne zaujímavá a som si istý, že pre vývoj realitnej profesie veľmi dôležitá. Príprava a realizácia projektu trvala niekoľko rokov, výsledok však stál za to.

Prvýkrát na Slovensku existuje nezávislý orgán, ktorý zhodnotí odborné schopnosti každého jednotlivca, ktorý o certifikát ISO prejaví záujem. Pritom získať ho nie je vôbec jednoduché. Realitný maklér sa musí preukázať obchodnou praxou vrátane oblasti nehnuteľností a mať zrealizovaných dostatočné množstvo realitných transakcií.

Pre úspešné zloženie skúšky je povinný písomne spracovať prípadovú štúdiu, ktorú obhajuje pred komisiou. Nasledujú písomné a ústne skúšky. Platnosť certifikátu je na obdobie troch rokov, pre obnovenie je potrebné opäť preukázať svoje znalosti rovnakým spôsobom.

Predpokladám, že sa mnohí spýtate, čo je na tejto informácii také dôležité. Žijeme v prostredí, kde môže v realitej brandži pracovať naozaj ktokoľvek. Aj keď je to viazaná živnosť, kontrola je viac ako nedostatočná. Realitní makléri pritom narábajú s obrovskými hodnotami, realizujú (alebo sa snažia realizovať) náročné transakcie s nehnuteľnosťami, ktoré sú pre ľudí mnohokrát jediným majetkom.

To je veľká zodpovednosť. V biznise sa pohybujem šiesty rok a za to obdobie som si prečítal, alebo na rôznych konferenciach vypočul, čo by mal urobiť štát, ako by mal udeľovať licencie realitným maklérom, kontrolovať ich činnosť atď. Neudialo sa však vôbec nič, žiadne konkrétne výsledky.

Certifikácia podľa normy ISO je šancou nespoliehať sa na štát pri zvyšovaní dôveryhodnosti realitnej profesie. Jednoduché to nebude, avšak tlak na zlepšovanie znalostí v kombinácii s dôslednou kontrolou dodržiavania etických zásad by mohol priniesť výsledky.

Zákazník má právo na kvalitné služby. Má právo na objektívne informácie, na základe ktorých sa rozhoduje. Záleží len na ostatných, či sa norma ISO stane na Slovensku všeobecnou, alebo ostane iba u jednej spoločnosti.