Strata na hodnote je najnovšou bolesťou pre majiteľov nehnuteľností v Európe, ktorí potrebujú refinancovať svoj dlh. Je to problém aj pre ich veriteľov, uvádza agentúra Bloomberg.

Podľa prieskumu AEW Europe je 51 miliárd eur rozdiel medzi sumou, ktorú dlhujú majitelia komerčných nehnuteľností v Nemecku, Francúzsku a Spojenom kráľovstve a objemom úverov, ktorý bude pravdepodobne k dispozícii na refinancovanie, keď budú pôžičky splatné. Vzniká tak schodok vo výške 32 miliárd eur spôsobený predovšetkým poklesom cien, čo je nárast o približne osem miliárd eur od septembra, uviedol správca aktív.

Majetkový boom v Európe sa skončil po tom, čo sa centrálne banky snažia zastaviť infláciu zvýšením úrokových sadzieb. Podľa štúdie právnickej firmy Weil, Gotshal & Manges sú úrovne nehnuteľností v regióne už teraz najvyššie od roku 2012, čiastočne kvôli poklesu likvidity.

„Veritelia nebudú mať luxus nízkych sadzieb,“ povedal v rozhovore Hans Vrensen, vedúci výskumu a stratégie v AEW Europe. „Budú musieť byť aktívnejší pri reštrukturalizácii úverov. To znamená, že cyklické úpravy v rámci celého podnikania môžu byť tentoraz rýchlejšie.“

Ochrana investorov

Jednou z výhod, ktorú majú mnohí dlžníci, je narušenie ochrany investorov počas kvantitatívneho uvoľňovania, čo znamená, že je ťažšie spustiť nútené znižovanie zadlženosti.

Podľa údajov AEW je približne 45-percentná diera vo financovaní v Nemecku, 33 percent v Spojenom kráľovstve a 22 percent vo Francúzsku. Nemecko je obzvlášť zraniteľné, pretože nízke peňažné náklady viedli k nižším výnosom ako v ostatných krajinách, vďaka čomu sú aktíva náchylné na pokles cien, keď sa trh otočil.

Zostávajúca medzera vo financovaní pochádza z toho, že prenajímatelia musia minúť väčšiu časť nájomného za budovu na úrokové náklady. To ovplyvňuje takzvaný pomer úrokového krytia, ktorý veritelia používajú na výpočet toho, koľko sú ochotní poskytnúť dlžníkovi zálohu.

Kombinácia poklesu cien, rastúcich nákladov na dlh a sprísňovania úverových štandardov znamená, že približne tretina všetkých úverov v cenných papieroch krytých komerčnými hypotékami so splatnosťou v rokoch 2023 a 2024 čelí vysokým rizikám refinancovania, uvádza štúdia, ktorú v pondelok zverejnila Scope Ratings.

Ďalšie dôležité správy

Je najvyyší čas pustiť sa do renovácie.
Neprehliadnite

Mnohým Slovákom unikajú peniaze z vlastného bývania. Aké najväčšie chyby robia