M. Kočnera pôvodne v tejto kauze obvinili už v roku 2017, aktuálne podľa spravodajského portálu TV Joj informoval prokurátor dotknuté strany o podaní obžaloby.

Pre bývalého podnikateľa, ktorý figuruje vo viacerých kauzách, je táto ďalšia v rade, v ktorých je obžalovaný alebo obvinený.

Do konca októbra majú na M. Kočnera podať obžalobu aj v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. 

V prípade M. Kočnera sa riešia aj ďalšie kauzy – zmenky televízie Markíza, Five Star Residence, neoprávnená vratka DPH pri účelových presunoch nehnuteľností na Donovaloch medzi firmami a záležitosti okolo golfového pozemku v Báči. V súvislostí s M. Kočnerom sa v spisoch dlhodobo uvádzajú jeho blízke kontakty na policajtov a rôzne štátne orgány. 

Trinásť rokov

V kauze pochádzajúcej z roku 2006 mal M Kočner podľa prokuratúry spôsobiť spoločnosti Gatex škodu vo výške približne 531-tisíc eur, čím sa mal dopustiť obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Hrozí mu trest odňatia slobody od desať do 15 rokov. O kauze Gatex v minulosti informovala Nadácia Zastavme korupciu spolu s TRENDOM. Firma Gatex vznikla vo februári 1993 ako spoločnosť s ručením obmedzeným.

Zakladali ju traja spoločníci Peter Horváth, Viera Plutková a Karolína Kočnerová, exmanželka M. Kočnera. Podľa dostupných informácií mal cez ňu M. Kočner dosah na firmu od začiatku. O 11 rokov neskôr sa stal jediným majiteľom firmy práve M. Kočner. 

Kde spravil Kočner pri tunelovaní Gatexu chybu? Pezinok sa mu opäť vypomstil

 

V roku 2006 sa zároveň zmenilo sídlo firmy, ktoré sa najprv nachádzalo v menšej administratívnej budove na Kapicovej ulici. Presunulo sa na bratislavskú adresu na Kolibe, kde M. Kočner v tom čase býval.

Firma tam sídli doteraz, aj keď ju koncom roka 2006 M. Kočner prepísal na svoju bývalú účtovníčku Simonu Mojžišovú. Tesne pred predajom ešte stihol urobiť niekoľko významných bankových prevodov.

Podľa policajných dokumentov, ktoré spracovala Nadácia Zastavme korupciu, si Gatex pár dní pred predajom vzal veľký bankový úver. Išlo o 25 miliónov vtedajších slovenských korún, pričom účelom úveru bola kúpa a rekonštrukcia nehnuteľnosti. Konkrétne v lukratívnej lokalite Kučišdorfská dolina pri Pezinku.

Deň po pripísaní peňazí z úveru na firemný účet previedol M. Kočner podľa policajného uznesenia 16 miliónov korún na účet predávajúceho Adolfa Gyuríka s vysvetlením, „že mu práve uhradil kúpnu cenu za nehnuteľnosti“.

Stratené peniaze 

Podľa spisu oznámil 8. novembra 2006. A. Gyurík M. Kočnerovi, že nemá ešte vypracovanú kúpnu zmluvu, a preto ju nemôže v daný ani nasledujúce dni podpísať.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa