Kancelárie kedysi

Viete si predstaviť kanceláriu, kde sú iba knihy, fascikle, kalamáre s atramentom postavené na masívnom stole? Stačí si pozrieť pracovne, v ktorých pôsobili najväčšie mozgy modernej histórie, napr. Albert Einstein, Winston  Churchill alebo Nikola Tesla. Vtedajším kanceláriám dominovali obrovské knižnice siahajúce od podlahy až po strop s knihami v koženej väzbe, ktoré stáli v policiach úhľadne ako vojaci. Ťažké závesy, hrubé koberce dopĺňa nábytok dnes síce pôsobiaci luxusne a retro, no často nepohodlný a „vysedený“. V úradoch, ktoré miesto prideľovali často bez možnosti výberu to boli doslova „lavóry“ vysedené predchodcami. . Na stole poblikávala klasická lampička s tienidlom v tvare obráteného korýtka, občas drevené zakladače a nad kozubom hodiny s kyvadlom. Kožené sedačky boli nasmerované ku klasickej tabuli, na ktorú sa písalo kriedou a každé zotretie znamenalo novú vrstvu kriedového prachu na celom interiéri.  O čosi neskôr pribudli na dubové stoly písacie stroje, telegraf  a  ďalekopis, či pevná linka. Papierovú komunikáciu a analogické vytláčali elektrické novinky.

Kancelárie včera, dnes a zajtra

V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch sa ráz kancelárií zmenil s príchodom mikropočítačov. Produkty IBM a garážovej firmy Apple, či softvér Microsoftu stáli za masovým rozšírením počítačov do všetkých typov podnikania. Stoly zoštíhlili, nahradili ich ľahšie materiály, svieže a svetlé farby. Stále však CRT monitory vyžadovali veľké množstvo priestoru a káble neforemne viseli kade-tade, plazili sa popri stenách a zamestnanci o ne zakopávali v uličkách medzi stolmi. Knižnice stále pretrvali, ale už na prvý pohľad boli pestrejšie. Farbami hýrili publikácie v hrubej väzbe a tenkej väzbe. Každý elektronický prístroj mal sotva jednu funkciu a v kancelárii blokoval vyhradené miesto (najčastejšie blízko k zásuvke), ako exponát v múzeu. Kanceláriám s desiatkami miest vo viac-menej oddelených kójami (open space) vládli elektrický písací stroj, fax, tlačiareň, kopírka (vžilo sa synonymum xerox). V takýchto podmienkach „makali“ Jeff Bezos (Amazon), ale aj makléri z Wall Street v slávnom rovnomennom filme.

Kancelárie v súčasnosti

Feng šui, prírodné prvky, drevo, voda, zeleň v kancelárii. Všetko musí byť „green“ a energeticky efektívne. Recyklujeme a šetríme. Spájame sa s prírodou. Používame úsporné technológie, viac využívame denné svetlo, ekologické vychytávky a zlepšováky. Káblov je pomenej, prenosné zariadenia all-in-one ani viac ako jeden napájací nepotrebujú. Notebooky, tablety a iné prenosné zariadenia vydržia aj bez káblu a musia mať certifikáciu úspornosti. Do popredia záujmu a v hľadáčiku firiem sú kancelárie, ktoré nesú certifikáty BREEAM a LEED.

„Trendom v zariaďovaní súčasných kancelárskych priestorov je nadčasovosť a hravosť, ktorá musí ísť ruka v ruke s ergonómiou. Zamestnanec, ktorý sa v práci cíti dobre, odvádza aj lepší pracovný výkon, tým pádom prináša firme aj vyššie zisky. Mám kamaráta, ktorý pracuje pre spoločnosť Google. Povedané bez preháňania, práca je jeho druhým domovom. V pracovnej dobe si môže zahrať stolný futbal, zájsť si do firemnej kaviarne, alebo si medzi pracovnými stretnutiami oddýchnuť v hojdacej sieti. Priateľský dizajn v kanceláriách so sebou samozrejme neprináša len záhaľku, ba naopak. Zamestnanci pracujúci v príjemnom firemnom prostredí sú voči firme lojálni a nie je im proti srsti zostávať s kolegami v práci dlho nadčas. Je dokázané, že ľudia, ktorí sú obklopení kreatívnym prostredím, prinášajú firme ďalšie kreatívne nápady,“ hovorí Hedvika Novotná, interiérový dizajnér, NOVOdesign. 

Kancelárie tzv. slobodných firiem, ale nielen ich, teda dnes vyzerajú skôr ako detské kútiky – farebné steny, avantgardné umelecké diela, šialené nástenky, hojdacie siete, šmykľavky, kuchynky s kávou, čajom a zákuskami zdarma. O viacerých sme ste si mohli prečítaj aj na portáli Kancelarie.sk, napríklad Google, Pixel Federation alebo ZUNO Bank. Spoločné priestory dotvárajú sedacie vaky, šípky, biliard, stolný tenis či videohry. Niektoré firmy idú ešte ďalej a v rámci kancelárskej budovy ponúkajú svojim zamestnancom materskú škôlku, lezeckú stenu, saunu a fitnescentrum. Alebo terasu s ležadlami a grilom. Štandardom sú tzv. silent rooms, teda miestnosti na nerušené.

Kancelárie včera, dnes a zajtra

Firmy sa snažia byť jedinečné nielen pre svojich zamestnancov, ale aj pre klientov a návštevníkov. Napokon kancelária, ktorej dizajn, dekorácie a nábytok zodpovedajú zameraniu a výrobnému programu firmy, je lákadlom pre novinárov. Vybrať si atraktívne priestory tak nepriamo znamená i upriamiť pozornosť médií na firmu a značku.

Kancelárie budúcnosti

„Nemyslím si, že by v kanceláriách budúcnosti mali byť stoly nahradené hojdacími sieťami. Predsa len je z ergonomického hľadiska pohodlnejšie vybaviť si maily či ostatné administratívu pri pohodlnom stole. Zo svojej pozície interiérovej ​​dizajnérky sa však teším na dobu, až sa kreatívne kancelárie s relaxačnými zónami stanú v našej spoločnosti štandardom,“ uvádza H. Novotná. Klasické, hravé kancelárie budúcnosti definujú ekologické prvky a najmä ergonómia – od elektronicky výškovo nastaviteľných stolov jedným tlačidlom, cez špičkovo nastaviteľné kreslá, ktoré sa prispôsobia postave používateľa, až po osvetlenie (teplé, studené), ktoré možno regulovať prostredníctvom mobilnej aplikácie. Dizajn už nebudú narúšať žiadne viditeľné káble. Jednak budú skryté pred zrakom do útrob kancelárskych stolov, znižovaných stropov alebo zdvojených podláh a jednak smerujeme k bezdrôtovým technológiám, vrátane bezdrôtového nabíjania smartfónov. Trendom sa stáva BYOD, teda „prines si vlastné zariadenie“, nie sú novinkou ani projektory v notebookoch a je len otázkou času, kedy sa v kanceláriách objavia 3D tlačiarne. Témou však začne byť IT bezpečnosť a ochrana súkromných údajov.

Ďalším smerom sú tzv. zdieľané pracovné miesta, čiže jedno pracovisko pripadá na viacerých užívateľov. Využíva sa napríklad pre obchodných cestujúcich. Nejde o pevne pridelené pracovné miesto, ale systém obsadenia práve voľného miesta. Podobný systém majú tzv. coworkingové centrá, ktoré budú vytvárať vhodné pracovné prostredie pre kreativitu a zároveň voľne spájať jednotlivé entity, freelancerov do väčších, projektovo založených celkov.  O mnohých ste už určite čítali na portáli Kancelarie.sk, napríklad The Spot a Stavať dom. Dočkáme sa viacerých kancelárií, ktoré ani kancelárie nebudú pripomínať. Veď už dnes má Airbnb recepciu v štýle írskej krčmy v pobočke v Dubline. Ani centrála v San Franciscu sa na kanceláriu príliš neponáša. V mnohých centrálach majú regulárne kaviarne s vyškoleným baristom.

Do klasických kaviarní v uličkách miest a obchodných centier sa sťahujú „kaviarenskí povaľači“. Vracajú sa tak k odkazu staromódnych pracovní,  často vyhľadávajú tiché, dizajnové priestory s wi-fi, pre prácu a stretnutia. Práca z domu a práca z kaviarní bude jednou z alternatív dochádzania do kancelárií. Firmy čoraz častejšie dávajú ľuďom demokratickú možnosť časť roka stráviť prácou z domu alebo hoci aj z kaviarní. Veď v kaviarňach vraj kreovala vtedajšia inteligencia základy demokracie.

Autor: Kancelarie.sk

Foto: Dreamstime.sk, Pixabay.com