Aktualizácia zo 14. marca 2008:

Developerské spoločnosti Cresco a Quinlan Private Golub podieľajúce sa na projekte South City oficiálne ohlásili začiatok výstavby ešte v tomto roku. V súčasnosti sa podľa tlačovej správy firiem dokončujú finálne plány projektu tisícok nových bytov, obchodných, kancelárskych a rekreačných priestorov.

Nové informácie zároveň prinášajú konkrétnejšie číslo o rozlohe pripravovaného bratislavského komplexu – má sa rozprestierať na 90 hektároch. Investičné náklady sa pohybujú vo výške 1,5 miliardy eur, pričom ukončenie prác je naplánované na rok 2017.

Južné mesto v príprave (aktualizácia)

„Výstavba tohto jedinečného projektu začne v priebehu mesiacov,“ potvrdzuje Štefan Beleš, riaditeľ Cresco Group. Podľa neho spoločnosť od kúpy pozemkov pred šiestimi rokmi pracovala na zmene územného plánu lokality.

Pôvodná správa z 10. decembra 2007:

V budúcom roku by mala odštartovať výstavba jedného z bratislavských megaprojektov South City. Pripravuje sa dokumentácia na územné rozhodnutie a do septembra 2008 plánuje developerská firma Cresco získať stavebné povolenia aspoň pre dve z troch zón projektu na konci Petržalky. V každej by malo do roku 2011 vzniknúť tisíc bytov.

Zóny A a B, ktoré budú cez Panónsku cestu susediť s existujúcou petržalskou zástavbou by mali mať osempodlažné bytové domy. Na ich okraji bližšie k Petržalke môže zástavba ísť aj vyššie, vysvetľuje riaditeľ projektového manažmentu Cresco Milín Kaňuščák. V segmente C bližšie k dunajskej hrádzi sa majú začať stavať 4-podlažné mestské vily, kde vznikne zhruba tristo bytov.

Južné mesto v príprave (aktualizácia)

Cresco projekt na 100 hektároch developuje spolu s írskou developerskou skupinou Quinlan Private, s ktorou spolupracuje aj na 114889 target=blank>projekte Tri veže na Bajkalskej ulici. Prvá fáza výstavby South City by si podľa M. Kaňuščáka mala vyžiadať zhruba sedem miliárd korún. Celkovo by tu malo v priebehu 10 rokov vzniknúť zhruba jeden milión a 350-tisíc štvorcových metrov úžitkovej plochy v budovách. Až 800-tisíc z toho pripadne na bývanie, čo by malo znamenať zhruba 10-tisíc bytových jednotiek.

Okrem bytových domov neskôr v oboch zónach South City pribudnú kancelárske budovy na 270-tisíc m2, obchody a služby na 170-tisíc m2, hotely, školy, zdravotnícke zariadenia a ďalšie budovy. Verejné budovy ako aj športoviská sa Cresco chystá vybudovať v spolupráci s verejným sektorom ako PPP projekt s následným dlhodobým prenájmom.

Južné mesto v príprave (aktualizácia)

Súčasťou výstavby bude napríklad vybudovanie diaľničného privádzača k Panónskej ceste, úprava jej križovatky s Dolnozemskou cestou i výstavba niekoľkých kruhových objazdov. Presunúť sa musí aj cesta z Petržalky do Jaroviec a Rusoviec za súčasný umelý kopec, ktorý je bývalou skládkou stavebného odpadu. Jeho územie a priľahlé pozemky budú po úprave tvoriť súčasť zóny C.

Južné mesto v príprave (aktualizácia)

Tá by mala na rozdiel od zón A a B byť luxusnejšou s nižšou hustotou obyvateľstva. Byty v oboch väčších zónach majú byť bežného štandardu. Cresco má s predajom bytov a domov dlhoročné skúsenosti, jej posledným projektom sú Tri veže na Bajkalskej ulici s celkovo 633 bytmi, predtým vybudovala 230 rodinných domov v Rusovciach. Developuje aj projekty víkendového bývania.

Vizualizácia - Cresco

    Ďakujem za podporu tohto článku na
    Južné mesto v príprave (aktualizácia)