Developeri, investori a makléri krútia hlavou nad tým, ako rýchlo sa jeden z najhorúcejších realitných trhov minulého roka začal ochladzovať. Boja sa tipovať, či možno vylúčiť bolestivý prepad, ktorý Dubajom otriasol v roku 2008.
Sektor nehnuteľností pritom zostáva kľúčovým barometrom úspechu celého emirátu; predstavuje 8,9 percenta tamojšej ekonomiky. „Zraniteľnosť Dubaja spočíva v jeho závislosti od zahraničného kapitálu, najmä z Číny a Ruska,“ povedal agentúre Reuters Ronan Hannan, riaditeľ poradenskej spoločnosti Proven Partners.
Masívne výdavky na infraštruktúru, veľkorysá daňová politika a princíp „otvorených dverí“ k prisťahovalectvu prilákali tisíce cudzincov. Rusi boli v prvom štvrťroku 2023 najväčšou skupinou kupujúcich domov, ale podľa výskumu spoločnosti Betterhomes sa do konca roka prepadli na tretie miesto. Väčšinu transakcií počas dvanástich mesiacov tvorili Indovia a Briti.
Takisto došlo k výraznému nárastu kupujúcich z Egypta, Libanonu, Pakistanu a Turecka. Magnet pre ruských a čínskych ultrabohatých už nefunguje ako kedysi. Podľa prieskumu realitnej agentúry Knight Frank sa v roku 2023 predalo rekordných 431 domov v Dubaji za viac ako desať miliónov dolárov, čím sa takmer zdvojnásobil počet z predchádzajúceho roka.
Podľa Knight Frank sa však predpokladá, že ceny domov v troch „najlepších“ dubajských rezidenčných oblastiach – Palm Jumeirah, Emirates Hills a Jumeirah Bay Island – sa v roku 2024 zvýšia len o päť percent v porovnaní s 15,9-percentným nárastom za rok do septembra 2023.
Ceny domov mimo týchto luxusných oblastí vyskočili v priebehu roka o 19 percent a predpokladá sa, že v roku 2024 porastú o 3,5 percenta. „Problémom je stav globálnej ekonomiky,“ povedal bývalý šéf rezortu financií Dubaja Násir al-Šajch. „Sme otvorení svetu a čokoľvek sa deje na iných miestach, nás ovplyvňuje.“