Pozemky, na ktorých kedysi stála továreň Gumon, boli predmetom developerských plánov dlhší čas. Už začiatkom roka 2008 bol predstavený zámer, podľa ktorého malo na pozemkoch ohraničených ulicami Košická, Plátenícka a Prievozská vyrásť moderné polyfunkčné centrum.

Celkovo malo poskytnúť 200-tisíc štvorcových metrov úžitkovej plochy. Súčasťou areálu malo byť asi 1 200 bytov, občianska vybavenosť s plochou 44-tisíc štvorcových metrov i kancelárie na ploche 40-tisíc štvorcových metrov. Okrem nich mal komplex lákať na hotel so 600 lôžkami a kongresovú halu pre 500 ľudí.

Veľké plány

Dominantou projektu, ktorý skupina investorov pomenovala Klingerka, mal byť 45-podlažný vežiak. Na susednom pozemku medzi Valchárskou, Súkenníckou a Prístavnou ulicou mala vyrásť ďalšia obytná zóna. Celkové náklady na výstavbu novej štvrte odhadli investori na 7,7 miliardy slovenských korún, čo zaradilo projekt medzi najnákladnejšie v krajine.

Za návrhom stáli spoločnosti Koruna Invest, Internationale a Hotel Tatra. Posledné dve menované patrili podľa medializovaných informácií do podnikateľského impéria rodiny Lexovcov. „Chceme Klingerku rozvíjať ako spoločný projekt pod jedným riešiteľským tímom,“ naznačoval vo februári 2008 šéf jednej z investorských spoločností Koruna Invest Gustáv Laca.

Aj keď investori pôvodne hovorili o tom, že by mali s výstavbou celého komplexu začať na jar 2009, neskôr plány pozmenili. „Jar 2009 je nereálnym okamihom štartu, nepočítame s tým, že by sme vtedy začali stavať,“ povedal G. Laca.

J&T Real Estate kúpil lukratívne pozemky pri Eurovei a Klingerke

Polyfunkčný komplex Klingerka - pôvodná podoba z roku 2008 Zdroj: Koruna Reality

Projekt sa dostal do médií aj v negatívnom vnímaní. Investori totiž areál bývalej Gumonky začali búrať bez platných povolení. Aj napriek tomu, že sa aktivisti snažili vyhlásiť niektoré časti areálu za národné kultúrne pamiatky. Investor pritom argumentoval tým, že celé územie je zamorené a na mieste je ropné jazero z čias bombardovania rafinérie Apollo v roku 1944. „Bez zbúrania hál fabriky sa parcely ani nedajú vyčistiť,“ upozorňoval G. Laca.

Zastavený projekt

Areál nakoniec zrovnali so zemou, prišla však kríza a projekt zostal len na papieri. K posunu došlo koncom roka 2014, keď Koruna Reality predstavila plán pre pozemky v obdĺžniku pri Prístavnej a Súkenníckej ulici. Na ich mieste mali vyrásť dve výškové budovy s 39 a 16 podlažiami.

Už vtedy však bol v pozemok s rozlohou 14 691 štvorcových metrov ponúkaný na predaj. Investor zaň pýtal 9,26 milióna eur bez dane. Aj TREND Reality upozornili, že môže ísť o prípravu územia pre nového investora. A tak sa aj nakoniec stalo. V lete pozemky kúpila spoločnosť Wayden napojená na J&T Real Estate, ktorá na ich mieste koncom minulého roka predstavila projekt Klingerka.

J&T Real Estate kúpil lukratívne pozemky pri Eurovei a Klingerke

Areál fabriky Gumon. Zdroj: Sita/T. Benedikovič

A práve firma blízka J&T Real Estate kúpila aj zvyšnú časť pozemkov, na ktorých mal vyrásť megaprojekt. Koncom apríla sa ich vlastníkom stala spoločnosť Kalos, ktorá je prepojená práve s developerom projektov Panorama City či River Park. Rozloha pozemkov je necelých 30-tisíc štvorcových metrov. Aká bola kúpna cena, nie je známe.

O jej výške nechceli špekulovať ani realitní makléri. „Cena sa stanovuje nielen z polohy pozemku, funkčného využitia, ale hlavne z potenciálu a prípadného projektu, ktorý sa s pozemkom predáva. Na stanovenie odhadu ceny nemáme dostatočné množstvo vstupných relevantných údajov na základe ktorých by sa dal predpokladať objem resp. výška približne dojednanej kúpnej ceny za pozemok,“ hovorí pre TREND Reality risk manager & real estate valuer realitnej kancelárie Lexxus Peter Ondrovič.

Podľa jeho slov ponúka pozemok viacero možností. „Územie má potenciál pre využitie bývania, polyfunkcie a nakoniec i komerčného administratívneho charakteru,“ naznačuje P. Ondrovič.

Prepojenie projektov

Developer pritom už teraz avizuje, že pozemky vníma ako šancu nadviazať na svoje projekty Panorama City a Eurovea. „Areál ohraničený Mlynskými nivami, Prístavnou, Košickou a Plateníckou ulicou vnímame ako investičnú príležitosť, ktorá spĺňa naše predstavy o kvalitnej lokalite. Dotvorí mestský priestor nového moderného centra Bratislavy v okolí Eurovea a SND,“ uviedla pre TREND Reality hovorkyňa J&T Real Estate Daniela Stričková.

J&T Real Estate kúpil lukratívne pozemky pri Eurovei a Klingerke

Areál fabriky Gumon. Zdroj: Sita/T. Benedikovič

Lokalita Mlynských nív je známa nielen novými projektmi, ale aj plánom prepojiť Petržalku a autobusovú stanicu lanovkou. V tejto súvislosti prisľúbil J&T Real Estate podporiť výstavbu električky. A s ňou počíta aj pri plánoch s výstavbou na tomto pozemku. „Význam lokality vzrastie vybudovaním električky v trase Šafárikovo námestie – Pribinova – Košická s pokračovaním na Ružinov. Akvizícia pre nás predstavuje doplnenie priestoru v okolí Eurovea a Panorama City, ktorému veríme tak ako naši klienti,“ uzatvára D. Stričková.

Pozemok s históriou

J&T Real Estate kúpil lukratívne pozemky pri Eurovei a Klingerke

Pozemok, kde s najväčšou pravdepodobnosťou vyrastie nový realitný projekt, má bohatú priemyselnú históriu. Gumon vznikol ako pobočný podnik spoločnosti Kablo v roku 1910. Samotná výroba sa rozbehla v roku 1911, v trojpodlažnej budove sa vyrábal gumon, gumoid a futurit. Okrem iného produkoval závod aj tvrdený papier, plátno či bakelitové výlisky. Výroba prebiehala na mieste do roku 2005, keď továreň kúpila spoločnosť Internationale a produkciu presťahovala na iné miesto. K zbúraniu budovy došlo v roku 2008.