Najväčšou transakciou bol predaj bratislavského nákupného centra Central v hodnote 175 miliónov eur. Obchod bol síce ohlásený už koncom decembra 2015, dotiahnutý však bol až v minulom roku. Druhým najväčším bol predaj trenčianskeho centra Laugaricio.

Celkovo sa vlani na Slovensku predalo 11 nehnuteľností zo segmentu retailu v celkovom objeme 417 miliónov eur, čo znamená medziročný nárast o 188 percent. CBRE Slovensko očakáva aj v tomto roku viacero významných predajov obchodných nehnuteľností, a to najmä v regionálnych mestách.

Po útlme v roku 2014 a stabilizácii v nasledujúcom roku narástol o viac ako 10 percent aj segment kancelárskych budov s transakciami v objeme 118 miliónov eur. Najvýznamnejšími boli predaj budovy Cubus, ktorá je centrálou spoločnosti Dell, budovy Europeum oproti Prezidentskému palácu a čerstvo dokončenej Twin City A.

V stabilne úspešnom segmente priemyselných nehnuteľností dominoval predaj logistických parkov HB Reavisu do portfólia austrálskej skupiny Macquarie Capital Group. „Za ostatných 18 mesiacov prešla veľká časť priemyselných nehnuteľností do portfólií významných medzinárodných realitných hráčov formou priameho nákupu nehnuteľností, resp. tzv. platformových akvizícií,“ hodnotí Marián Mlynárik, riaditeľ oddelenia investičných nehnuteľností v CBRE Slovensko.

Investori vrazili do slovenských realít rekordných 853 miliónov eur

Zdroj: CBRE

Hoci v porovnaní so susedmi s regiónu je Slovensko najmenším trhom, dosiahol významné tempo rastu investícií. Doteraz sa záujem zahraničných realitných investorov sústreďoval najmä na Poľsko a Česko, v začínajúcom sa roku očakáva CBRE pozvoľný presun na Slovensko, do Maďarska či Rumunska. Obmedzujúcim faktorom je však limitovaný počet kvalitných investičných príležitostí.

„Zaznamenávame nárast záujmu globálnych investorov o stredoeurópsky región, teda aj o Slovensko. Región ako taký je opäť v hľadáčiku veľkých realitných hráčov, čo nahráva ďalšiemu očakávanému rastu objemu zahraničných investícií aj v nasledujúcom období,“ myslí si M. Mlynárik.

Dôvodom je podľa neho najmä dostatok voľných finančných prostriedkov a vyššie výnosy, ktoré región ponúka. „Slovensko generuje v priemere o 1 až 1,5 percentuálneho bodu vyššie výnosy v porovnaní s Českom a Poľskom, pričom makroekonomické riziká týchto krajín sú veľmi podobné. Významným rozdielom je však likvidita a veľkosť trhu, ktorá tento rozdiel spôsobuje,“ dodáva M. Mlynárik.

Analytici CBRE predpokladajú významné transakcie najmä v oblasti kancelárskych nehnuteľností vďaka veľkému objemu prebiehajúcej výstavby. Očakávať možno predaj viacerých nových budov najvyššieho A-čkového štandardu, ktoré sa podarí naplniť kvalitnými dlhodobými nájomcami. Veľká čast investícií bude naďalej smerovať do väčších miest, v prípade kancelárií do Bratislavy.

Výnosy z prenájmu najkvalitnejších nehnuteľností dnes dosahujú pri kanceláriách 6,75 percenta, pri nákupných centrách šesť percent a pri priemyselných nehnuteľnostiach 7,5 percenta.