Aj študenti môžu realitným investorom priniesť zaujímavý profit. Jedna z najaktívnejších firiem v tomto segmente vo Veľkej Británii nakúpila nové budovy dokopy za 151 miliónov eur.

Spoločnosť Legal & General Property (LGP) získala študentské ubytovanie vo Walese a anglickom Newcastle. Dokopy sa tak jej investícia v segmente dostala na 875 miliónov eur, informuje portál PropertyEU.

V rámci anglickej transakcie minula 100 miliónov pri yielde na úrovni piatich percent. Zaplatila to za tri internátne bloky a univerzitné zariadenie. Celkovo tak získala 534 izieb spolu so 4-tisíc m2 vyučovacích priestorov na najvyššej úrovni.

Vo Walese zasa kúpila nový komplex pozostávajúci z 23 blokov o tisíc izbách. Tento je ešte len vo výstavbe s plánovaným dokončením v závere budúceho roka. Netradičná je forma obchodu, kde si budú susedné univerzity internáty prenajímať, čiže klientom LGP nebudú priamo študenti.

Takéto internáty nedávno otvorili v Paríži:

Internáty vo svete sú dobrý biznis

Zdroj: Tomaž Gregorič

Podľa vyjadrenia riaditeľa firmy pre výskum, Roba Martina, vidia potenciál najmä v silnom postavení Veľkej Británie v medzinárodnom školstve, ako aj neustálom príleve študentov zo zahraničia, ktorí sa potrebujú niekde ubytovať.

Záujem investovať v nie takom rýchloobrátkovom, zato dlhodobejšom biznise ako sú internáty, vyjadril pre PropertyEU aj manažér rímskeho fondu Erasmo Property Fund. Firma sleduje potenciál tohto segmentu v Taliansku.

Na Slovensku patria internáty najčastejšie priamo školám a univerzitám a tie majú zvyčajne sami problém finančne vyžiť, nieto ešte investovať do študentského bývania. Tým pádom sú mnohé objekty zanedbané a nové sa takmer nestavajú.

Čiastočnou výnimkou je zámer Univerzity Komenského spred troch rokov, podľa ktorého chcela škola stavať nový internát v bratislavskej Mlynskej doline. Išlo však len o víziu, nedoriešený ostal spôsob financovania, ktorý podľa zástupcov univerzity „neexistoval ani v teoretickej rovine“.

Pre inšpiráciu nových internátov sa možno pozrieť na príklad z Paríža, kde na prelome rokov otvorili Basket Apartments. Slovinský architektonický ateliér na úzkej parcele vytvoril 200 izieb. Fotografie v galérii.