Svetový festival architektúry (WAF) v Barcelone ocenil začiatkom novembra prestížnou cenou okrem iných aj hotel Raas v Džódhpure v štáte Radžastan v západnej Indii. Odmenenými sa stali architektky Anuja Gupta z Lotus Design Studio z Dillí a Radha Muralidhar z bangalorskej firmy Praxis.

K bývalej rezidencii uprostred záhrady s pávmi sa prichádza krivolakými uličkami starého mesta jeden a pol miliónovej metropoly. Pred vstupným objektom, pôvodne slúžiacim ako strážnica a ubytovňa pre služobníctvo, nič nenasvedčuje, že v areáli pribudli nové budovy.

Nová architektúra zapadá medzi stavby, ktoré vyrástli v priebehu niekoľkých desaťročí od konca 18. storočia. Komunikuje dokonca aj detailmi, ako sú tradičné, ručne opracované vyklápacie kamenné obklady džálí s ventilačnými otvormi, liate podlahy a nábytok z miestneho palisandru.

Indická rozprávka z červeného pieskovca

Priamo z mesta pochádza až sedemdesiat percent materiálu, použitého na výstavbu, zvyšok doviezli prevažne z okolia - vzdialenosti do tridsať kilometrov.

V troch nových budovách umiestnili ubytovaciu časť, iba zopár apartmánov navrhli aj v Dari-khana, Kobercových sieňach, ktoré však aj predtým slúžili ako priestory pre hostí. Staré stavby zrekonštruované tradičnými technikami a materiálmi adaptovali prevažne na spoločné priestory.

Indická rozprávka z červeného pieskovca

V najstaršej z nich, v pôvodnej rezidencii, sú kúpele. V najmladšom pavilóne, kde sa kedysi zdržiaval thákur, pán domu, zriadili reštauráciu. Okrem štyroch apartmánov obrátených do areálu, ktorých atrakciou sú oddelené záhrady, vidieť z izieb Mehrangarh.

Je to najväčšia indická púštna pevnosť, keďže mesto leží na okraji Thárskej púšte. Dnes je z pevnosti múzeum. V hoteli dokonca použili červený pieskovec z rovnakého lomu, v ktorom ťažili kameň na stavbu pevnosti.

Indická rozprávka z červeného pieskovca

Džódhpur nazývajú oficiálne Sun City (Slnečné mesto). Daždivých dní tu zaznamenávajú ročne v priemere iba pätnásť a od marca do októbra tu panujú horúčavy. To umožňuje, aby teplú vodu pre hotel ohrievalo výlučne slnko.

Horúce podnebie kladie mimoriadne nároky na klimatizáciu. Projektantky navrhli vyspelú ekologickú technológiu, systém VRV s premenlivým prietokom chladiaceho média. Hotel má aj ďalšie ekologické prvky - recykláciu odpadovej vody a zber zrážkovej vody, ktorý navrhli tak, aby dotváral záhradnú úpravu.

Indická rozprávka z červeného pieskovca

Raas je prvým butikovým hotelom v Džódhpure. V interiéroch sú zrejmé prvky minimalizmu i nostalgické tendencie, naznačené kreslami Diamond od Harryho Bertoiu (1952). Nie je však ani zďaleka jediným historickým objektom adaptovaným na hotel.

Tunajší Ajit Bhawan Palace je dokonca prvým hotelom takéhoto typu v Indii. Zriadili ho v bývalom sídle mladšieho brata predchádzajúceho džódhpurského maharadžu z roku 1927. Medzi viacerými džódhpurskými hotelmi, ktoré sú historickými budovami je najvýznamnejší Umaid Bhawan Palace, ležiaci južne od starého mesta.

Indická rozprávka z červeného pieskovca

Jednu z najväčších súkromných rezidencií na svete, posledný z veľkých indických palácov postavili v prvej polovici minulého storočia pre maharadžovho starého otca. Hoci ostal sídlom, polovica budovy slúži ako hotel.

Najnižšie ceny za nocľah sú na úrovni najvyšších v päťhviezdičkovom Raase, ktorého cenové rozpätie je 230 až 400 eur. Umaid Bhawan Palace patrí do rozsiahleho reťazca hotelov na piatich svetadieloch, Taj Hotels Resorts and Palaces, ktorého majiteľom je známa priemyselná skupina Tata.

Indická rozprávka z červeného pieskovca

Z budov odmenených na barcelonskom WAF sa portál TRENDreality.sk v minulosti venoval obytnému súboru 8 Tallet v Kodani od Bjarke Ingels Group a newyorskému vežiaku 8 Spruce Street – Beekman Tower od Gehry Partners. 

 

Indická rozprávka z červeného pieskovca

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

Foto - RAAS

Indická rozprávka z červeného pieskovca