Najväčší predajca nábytku na svete, švédsky podnik Ikea, chce vybudovať v Európe sieť lacných hotelov. Sieť, do ktorej by malo patriť sto hotelov, nebude používať značku Ikea ani jej nábytok, bude však vyjadrovať filozofiu spoločnosti, ktorou je "dobrá kvalita za rozumnú cenu", uviedol vo štvrtok predstaviteľ realitnej divízie nábytkárskeho koncernu Inter Ikea Harald Muller.

S otvorením prvého hotela z plánovanej stovky sa počíta v roku 2014. Sieť má prevádzkovať Inter Ikea, ktorá už v Európe vlastní niekoľko hotelov, v spolupráci s ďalšou spoločnosťou. Názov novej siete spoločnosť nezverejnila, podľa agentúry AP by tak mala urobiť v oficiálnom vyhlásení v septembri.

Realitná divízia nábytkárskej siete je aktívna aj na Slovensku, kde jej patrí nákupné centrum Avion pri bratislavskom letisku, kde práve prebieha rozširovanie. Firma sa okrem toho dlhodobo chystá otvoriť pobočku v Košiciach.

Ikea chce stavať lacné hotely

Ikea sa v spolupráci so stavebnou spoločnosťou Skanska pustila v niekoľkých, najmä škandinávskych, krajinách aj do výstavby montovaných domov. Firma pri vstupe na trh avizovala ceny bytov pod 100-tisíc libier a štvorizbových rodinných domov za menej než 150-tisíc libier. Plány na výraznejšiu expanziu vo Veľkej Británii však pretrhla ťažšia dostupnosť bankových úverov a kolaps trhu s bývaním.

Ilustračné foto - Flickr