Víkend v horách je pre mnohých Slovákov najpríjemnejšie stráveným záverom týždňa. Mať chatu sa za socializmu pokladalo za znak dobre situovanej rodiny a v súčasnosti to nie je inak. Drevené A-čka v chatových oblastiach však vyšli z módy a „in“ nie sú ani staré domy v podhorských dedinkách. Byty v apartmánových domoch priamo na lyžiarskych svahoch či v centrách horských sídel sa v posledných rokoch na Slovensku stali doslova hitom.
Stotisíc za meter
Jedinečné miesta budú mať vždy svoju cenu a budú priťahovať turistov. Keďže rozširovanie týchto stredísk zväčša nie je možné, čoskoro sa zaplnia a stavať sa v nich už nebude môcť. Ceny tak pôjdu hore. A tak sa buduje, kým sa dá. Vo Vysokých i Nízkych Tatrách, vo Vrátnej doline, na Veľkej Rači, v Slovenskom raji, v Zázrivej, Terchovej, Oravskej Lesnej, Pribyline. Dokonca aj v oblasti, kde je medveďov viac ako turistov – v Telgárte.
Ceny po začiatočnom váhaní zamierili prudko nahor. V najvychytenejších lokalitách, ako je napríklad Štrbské Pleso, Donovaly či Gerlachov, stúpajú do neuveriteľných výšok. Apartmán v hotelovom komplexe Crocus na Štrbskom Plese, ktorý dokončuje popradská F&D Invest, sa predáva po stotisíc korún za štvorcový meter.
Napriek tomu je predaných vyše deväť desatín ponuky. Podľa realitnej agentúry Spirit z Liptovského Mikuláša, ktorá má predaj na starosti, je 85 percent klientov zo Slovenska.
Trochu zmenený pomer a o niečo nižšia cena je v iných lokalitách, najmä v prípade projektu Hrabovo na Malinom Brde, ktorý developuje česká skupina CPI. Tam sú logicky popri Slovákoch významnými klientmi aj Česi. Podobne ako vo Fatraparku v rovnakej lokalite či apartmánoch Triangel na Donovaloch. Ten stavia významná slovenská developerská skupina Cresco.
Pod Tatrami
Obrovský komplex sa chystá pri podtatranskej obci Gerlachov – svitský developer Gepark ponúka dvesto podhorských bytov v 9 domoch. Cena sa začína od 3 miliónov.
Zaujímavým projektom sú Tri vody v Pribyline na západnom okraji Vysokých Tatier. Ide o predaj pozemkov, na ktorých si možno postaviť rodinný dom na kľúč. Parcely so sieťami sa predávajú po dvetisíc korún za štvorcový meter, výstavba domu stojí štyri až šesť miliónov. Podľa bratislavskej firmy Access, ktorá výstavbu realizuje, si niektorí zákazníci zriaďujú trvalé bývanie, iní rekreačné domy. Vyše tri štvrtiny ponuky sú už rozobraté. V areáli má pribudnúť aj hotelový komplex a aquapark. Podobný projekt sa chystá aj v neďalekom Vavrišove či Liptovskom Jáne.
Dopyt po nehnuteľnostiach v horských oblastiach nie je nič nové, prekvapujúca je rýchlosť, ktorou sa zaprášilo po bytoch s cenami na úrovni bratislavských bulvárov. Na jednej strane ide o peniaze, ktoré hľadajú bezpečný prístav, či už prichádzajú z Bratislavy, Prahy, Londýna, Madridu alebo Moskvy. Na druhej strane nakupujú ľudia, ktorí si tieto končiny obľúbili. Zo zahraničných klientov sú to najmä Česi, Poliaci, Maďari a Rusi.
K dopytu určite prispela aj dostupnosť hypoték na Slovensku a rozvíjajúci sa trh prenájmov horských ubytovacích kapacít, ktorému pomáhajú realitné agentúry. Tie dokážu pre svojich klientov zabezpečiť správu takejto nehnuteľnosti, jej vyťaženie a pomôcť zlepšiť jej návratnosť.
Návrat k prírode
Na druhej strane mnohí zákazníci si horský apartmán kupujú „iba pre nás a pre naše deti“. To však spôsobuje sezónne vyťaženie horských stredísk. V praxi to vyzerá tak, že reštaurácie sú tam celý rok poloprázdne, ale medzi Vianocami a Tromi kráľmi, počas bratislavských jarných prázdnin a Veľkej noci praskajú vo švíkoch.
Samosprávy horských obcí teda tlačia na to, aby sa apartmány využívali celoročne. Inak hrozia zvýšením zdanenia prázdninových bytov dobre situovaných majiteľov. No tí sa nedajú a hrozia odchodom. Za podobnú cenu ako na Štrbskom Plese totiž už možno kúpiť horský byt aj v rakúskych, talianskych a francúzskych Alpách. Nehovoriac o horských stredískach v Bulharsku. Lákadlom sú aj chorvátske rekreačné nehnuteľnosti, hoci tam už ide o prímorskú kategóriu.
Horským apartmánom možno napriek tomu na Slovensku predpovedať slnečnú budúcnosť. Konkurencia by nemala znížiť ich ceny, skôr pritlačí na kvalitu. Čoraz viac z nich bude disponovať aj stálou recepciou, ponúkať upratovacie, stravovacie či dopravné služby. V Bratislave silnie presýtenie z komerčného spôsobu života a návrat k prírode sa skôr či neskôr stane významným trendom aj v iných priemyselných mestách. Nie však natoľko, aby sa k nej ľudia vrátili tak blízko, že by sa vzdali luxusu.
Ilustračné foto – Horské apartmány Oščadnica