Developerská skupina HB Reavis predala tri z piatich budov kancelárskeho projektu City Business Center na Karadžičovej ulici na hraniciach bratislavského Ružinova a Starého Mesta.

Novým vlastníkom CBC III, IV a V sa stal Realitný Fond spoločnosti Tatra Asset Management. Cenu transakcie spoločnosti neuviedli, priniesla však výnos zhruba sedem percent.

„Predaj CBC nám okrem iného umožní ďalej investovať do rozbehnutých projektov ako v Slovenskej republike, tak aj v ostatných krajinách strednej Európy, prípadne vo Veľkej Británii alebo Turecku,“ hovorí Jiří Hrbáček, finančný riaditeľ HB Reavis.

„Dokončili sme z pohľadu objemu veľmi významnú investíciu, ktorá potvrdzuje našu stratégiu a zameranie na projekty najvyššej kvality s bonitnými nájomcami,“ dodáva Martin Ďuriančik z Tatra Asset Managementu.

Ide o prvý významnejší obchod na slovenskom realitnom trhu v tomto roku. „Zaznamenali sme však ďalšie signály, že v priebehu roka možno na Slovensku očakávať ďalší rast objemu investícií,“ konštatuje Ermanno Boeris, riaditeľ poradenskej spoločnosti Colliers International, ktorá zastupovala pri predaji CBC Tatra Asset Management.

HB Reavis predal City Business Center

City Business Center Zdroj: Philip Darázs

Budovy City Business Center III až V boli dokončené v roku 2011. Ich výstavba nasledovala prvé dve fázy až s odstupom. Hoci pôvodne sa rozbiehala už v roku 2008, počas krízy HB Reavis výstavbu zastavil a znovu naštartoval o dva roky neskôr.

Projekt pritom zmenil, najvýraznejšie v najvyššej oranžovej budove, kde namiesto 80 bytov vzniklo osemtisíc štvorcových metrov administratívnej plochy. Celková prenajímateľná plocha posledných troch fáz CBC je takmer 26-tisíc štvorcových metrov.

Okrem samotného HB Reavisu tu sídlia aj spoločnosti ako Swiss Re Business Services, Johnson & Johnson, Sygic, Schneider Electric Slovakia či Zepter Slovakia. V parteri budov sú obchody s módou, vínom, drogériou, banka, reštaurácia či supermarket Billa.

Prvé dve fázy s výškovou dominantou boli dokončené v roku 2007. Ponúkajú administratívnu a obchodnú plochu takmer 39-tisíc štvorcových metrov. HB Reavis si ich zatiaľ ponechal vo vlastnom realitnom fonde, pred rokom ich prefinancoval úverom vo výške 64,5 milióna eur od Slovenskej sporiteľne a Komerční banky.

HB Reavis dnes ohlásenou transakciou pokračuje v predaji svojich projektov. Pred dvomi rokmi predal za 85 miliónov eur Aupark Tower v Petržalke realitnému fondu Heitman European Property Partners. Vlani zinkasoval spolu takmer 200 miliónov eur od Českej poisťovne za Apollo Business Center II a od New Europe Property Investments za nákupné centrum Aupark Žilina.

Developer neďaleko oživil veľký projekt Twin City, ktorého prvá časť by sa mala začať stavať ešte tento rok. Súčasťou druhe časti v priamom susedstve CBC má byť aj nová autobusová stanica. Kancelárie stavia aj v Česku a Poľsku a vlani ohlásil vstup na trh v Londýne a Istanbule.

Realitný fond Tatra Asset Managementu, ktorý je dcérou Tatra banky, kúpil vlani dve administratívne budovy komplexu Central či výrobný závod Krauss Maffei Technologies v Sučanoch. Fond spravuje aktíva v hodnote vyše 250 miliónov eur.