Koronakríza dolieha aj na veľkých developerov. Najnovšie HB Reavis ide šetriť na zamestnancoch a ťažšie zháňa financie na projekty.

HB Reavis, developer, za ktorým stojí najbohatší Slovák Ivan Chrenko, finančné problémy popiera, ale priznáva, že súčasná koronakríza ovplyvňuje najmä jeho krátkodobé potreby peňazí.

„Z dlhodobého hľadiska má naša spoločnosť dostatok aktív a vlastného imania na prekonanie výraznej recesie a celkovej krízy na trhu,“ povedal výkonný riaditeľ HB Reavis Marian Herman v rozhovore pre Denník E.  Hodnota vlastného imania spoločnosti je 1,7 miliardy eur, takže firma by mala čo predávať, ak by musela. Lenže rozpredaje svojich projektov pred dokončením doma či v zahraničí sa firma v súčasnosti nechystá.

„Na Slovensku máme najrobustnejší plán projektov nielen v rámci skupiny, ale aj v rámci Európy, s ktorými rátame aj naďalej,“ tvrdí pre TREND René Popik, výkonný riaditeľ HB Reavis Slovakia.

Projekt Stanica Nivy
Neprehliadnite

Stanica Nivy predstavila prvých nájomcov. Prichádzajú značky, ktoré tu ešte nie sú

Diverzifikácia projektov

V Londýne, kde je táto firma aktívna už niekoľko rokov, ešte aj teraz rastie a prikupuje ďalšie projekty. Aktuálne v meste na Temži robí biznis s plne obsadeným kancelárskym projektom 20 Farringdon Street a investovala do nového londýnskeho projektu Quick & Tower House.

Realitná firma má rozbehnuté projekty aj v susednom Česku, Maďarsku a Poľsku. Vo Varšave stavia kancelársky mrakodrap Varso Tower, ktorý má byť najvyšší v EÚ. Stavebné aktivity má firma aj v Nemecku. V Berlíne stavia veľké kancelárske centrum.

Firma tvrdí, že jej prioritou je udržať v behu čo najväčšie množstvo projektov a aktivít, aby sa mohla opäť vrátiť do rovnováhy. „Realitný trh je zdravý a po znovunaštartovaní celkového biznisu po nedávnych turbulenciách na finančných a kapitálových trhoch bude opäť iba rásť,“ myslí si R. Popik.

Prvý projekt HB Reavis v Londýne (3)
Zdroj: HB Reavis
Prvý projekt HB Reavis v Londýne (3)

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa