Celková výmera pozemkov nachádzajúcich sa v ohraničení ulíc Mlynské Nivy a Prístavná až neďaleko hobbymarketu Obi je viac než 3,7 hektára. Podľa listu vlastníctva na nich je žiadne záložné právo.

Ich majiteľom je rovnaká spoločnosť ako doteraz, len zmenila orgány a názov na AlcaNivy, s.r.o., za ktorou stojí práve firma Koruna Reality. Výška transakcie nebola zverejnená.

„V súčasnosti prebiehajú prípravné práce a zber údajov pre realizáciu štúdie funkčného využitia celého územia s dôrazom na mestské bývanie," hovorí Gustáv Laca z Koruna Reality.

Podľa štúdie predloženej štátnym orgánom v roku 2010 sa počítalo s výstavbou vežiakov s výškou 150 metrov, jeden z nich mal mať 37 nadzemných podlaží a druhý 31. Okrem nich sa počítalo s nižšími objektmi vnútri pozemku. Projekt by bol v takomto rozmere jedným z najväčších v hlavnom meste.

Len administratívna plocha totiž mala dosiahnuť 105-tisíc m2, čo je viac než rozloha kancelárskeho komplexu Apollo 2 na Prievozskej ulici. Okrem toho sa počítalo s hotelom, obchodmi, reštauráciami, fitnes centrom a ďalšou vybavenosťou. Architektúru malo navrhovať svetové štúdio Foster & Partners, lokálnym partnerom bol Siebert + Talaš.

Rakúšania odchádzajú

Pôvodný majiteľ Harbour City je súčasťou rakúskej skupiny Europolis, ktorá bola realitnou divíziou Volksbank. Neskôr ju za 272 miliónov eur získala iná rakúska realitná spoločnosť – CA Immo, ktorej na Slovensku patria napríklad obe etapy administratívneho centra BBC na rohu Plynárenskej a Prievozskej v hlavnom meste.

Firma sa už chce sústrediť len na kľúčové trhy. "Je to dôvodom, prečo v strednodobom horizonte neočakávame žiadnu novú investíciu na takzvaných sekundárnych trhoch, kde CA Immo nemá dostatočný objem," pre TREND Reality hovorí Susanne Steinböck, vedúca korporátnej komunikácie rakúskej spoločnosti.

"Nemáme presné plány na okamžitý odchod zo slovenského trhu, ale v strednej a dlhodobej perspektíve počítame s "exit" stratégiou," dodáva S. Steinböck. Podľa nej chce skupina ostať len v Rakúsku, Nemecku, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku a Českej republike. Naopak, okrem Slovenska sa sťahuje z Chorvátska, Srbska, Bulharska a Slovinska.

Kupujúci má pozemky vedľa

Spoločnosť Koruna Reality v hlavnom meste vlastnila i predávala niekoľko pozemkov. Naposledy predala parcely na Prístavnej ulici skupine J&T Real Estate. Šlo o jednu z častí multifunkčného komplexu Klingerka.

Len od začiatku tohto roka ale firma vlastní aj pozemok vedľa Harbour City, kde plánovala stavať medzinárodná skupina Dorchester. Spoločnosť získala 2,8 hektára v dražbe. Podľa územných regulácií môže mať 70-percentný podiel bývanie, zvyšok občianska vybavenosť.

„Nemáme ešte žiadne povolenia, zatiaľ ani nemožno hovoriť o konkrétnej podobe projektu či termínoch,“ informoval vo februári G. Laca. Predpokladal ale možnosť postaviť 75-tisíc m2 hrubej nadzemnej podlažnej plochy.