„Ukážka toho, že stavba pre deti nemusí byť detinská. Môže byť moderná, racionálna,“ hodnotí víťazný projekt portál Archinfo, ktorý o oceneniach informoval. Cenu Dušana Jurkoviča získal Richard Murgaš za projekt Materskej školy Guliver v Banskej Štiavnici, ktorý už získal aj Cenu za architektúru (Ce.za.ar).

„Nová škôlka na mieste staršej budovy reprezentuje nadštandardný architektonický výkon: od návrhu po realizáciu, od riešenia hmoty po zariadenie interiéru pre pobyt detí. Architektúra vyžaruje pohodu, odráža výbornú spoluprácu investor – architekt,“ hodnotí projekt porota ceny.

Guliver z Banskej Štiavnice získal ďalšie ocenenie

Zdroj: Lukáš Rohárik

Budova má podľa poroty zaujímavo členenú hmotu, optimálny kontakt s členitým terénom. Osobitou témou je interiér škôlky, dobre zvolená farebnosť, jednoduchosť, čitateľnosť a pozoruhodný výsledok vychádzajúci z domácich zdrojov v regióne stredného Slovenska.

Porota vyzdvihla, že škôlka využíva existujúcu stavbu dvojpodlažnej vily, v ktorej architekt videl ďalšie možnosti rozvinutia štruktúry už pre novú funkciu.

Guliver z Banskej Štiavnice získal ďalšie ocenenie

Dostavba areálu MZV SR - Ján Pavúk, Iľja Skoček. Zdroj: Ján Pavúk

Na Cenu Dušana Jurkoviča boli nominované aj projekty Dostavba areálu Ministerstva zahraničných vecí v Bratislave (autori Ján Pavúk, Iľja Skoček ml.), Kaplnka vzkriesenia v Poprade – Kvetnici (Samuel Netočný), Centrála spoločnosti Gumex Slovakia v Nitre (Branislav Hovorka, Martin Paulíny), Panorama City v Bratislave (Juraj Hermann a kolektív).

Projekty posudzovala porota vedená českým architektom Olegom Hamanom. Ďalšími členmi boli architekti Ladislav Domen (USA), Jacek Ewý (Poľsko), Jaroslav Janek, vlaňajší nositeľ Ceny Dušana Jurkoviča - Ján Studený, Pavel Simko a Peter Žalman.

Guliver z Banskej Štiavnice získal ďalšie ocenenie

Kaplnka vzkriesenia v Poprade - Kvetnici - Samuel Netočný Zdroj: Samuel Netočný

Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo udelilo prezídium Spolku kolektívu autorov Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl, ktorí začínali v polovici 50. rokov minulého storočia v bratislavskom Stavoprojekte. Neskôr prešli do Združených projektových ateliérov pri ZSA, jeden z nich na základe konkurzu viedol od roku 1968 I. Skoček. Pracovali tu až do roku 1990.

Hoci tvorili aj samostatne, ťažisko ich diela predstavujú spoločné práce. Koncipovali veľké obytné súbory Ružinov a Dúbravka v Bratislave, projektovali obytné budovy, hotely, administratívne aj spoločenské budovy. Vyvinuli aj experimentálnu technológiu bytových stavieb, venovali sa aj obnovám pamiatok a návrhom pamätníkov.

V ich spoločnom diele patrí osobitné miesto dvom veľkým témam, píše pre Archinfo Katarína Andrášiová. Bratislavskému Podhradiu sa venovali od roku 1955, no ich zámery zostali nerealizované. O rok neskôr získali zákazku na Dom odborov, techniky a kultúry (dnešný Istropolis), ktorý bol dokončený v roku 1981.

Guliver z Banskej Štiavnice získal ďalšie ocenenie

Centrála Gumex Slovakia - Martin Paulíny, Branislav Hovorka. Zdroj: Branislav Hovorka

Cenu prof. Martina Kusého za vedeckú, teoretickú, popularizačnú a editorskú činnosť v oblasti architektúry udelil Spolok profesorke Jane Pohaničovej za významný prínos k dejinám architektúry 19. storočia.

Guliver z Banskej Štiavnice získal ďalšie ocenenie

Panorama City - Juraj Hermann a kol. Zdroj: Ľubo Stacho

Po prvýkrát bola v rámci udeľovania cien Spolku architektov Slovenska odovzdaná aj cena Inspirelii Awards Slovakia určená pre študentov architektúry, dizajnérov a architektov do 35 rokov. Výhercom sa stal architekt a dizajnér z Prešova a absolvent Technickej univerzity v Košiciach Michal Mihaľák.

Ocenené diela budú do 25. novembra vystavené v Galérii architektúry Spolku architektov Slovenska na Panskej ulici 15 v Bratislave.