GGE (Grafobal Group Energy), dcérska spoločnosť Grafobalu podnikateľa Ivana Kmotríka, pripravuje na mieste rozostavanej teplárne v Považskej Bystrici hnedú priemyselnú zónu. Táto firma ovláda považskobystrickú akciovú spoločnosť Tepláreň, ktorá v meste dodáva teplo.

Ako hovorí hovorca GGE Peter Kresánek, v spolupráci s mestom a ďalšími majiteľmi pozemkov chce firma za 10 miliónov eur premeniť vyše desaťhektárový areál zaniknutých považskobystrických strojární na priemyselný park.

Nedostavaná tepláreň v areáli strojární je určená na asanáciu a mala by sa odstrániť aj vedľajšia skládka uhlia. GGE vlastní okolo 60 percent z plochy, na ktorej by zóna mala vzniknúť. Podľa P. Kresánka je o využitie priemyselného parku predbežný záujem, konkrétny investor zatiaľ nie je.

Park by sa mal orientovať na elektrotechnickú, strojársku alebo automotive výrobu. Vzniknúť by mohli desiatky, možno až stovky pracovných miest. Na vytvorenie hnedého priemyselného parku nepočíta GGE s využitím štrukturálnych fondov EÚ. Na rade je teraz mesto, ktoré by malo zmeniť územný plán.

Ako hovorí P. Kresánek, GGE do modernizácie tepelného hospodárstva v meste investuje vyše 70 miliónov eur. Grafobal momentálne stavia v tomto meste aj paroplynovú elektráreň, a to cez ďalšiu spoločnosť skupiny Paroplyn PB.

Elektrinu bude paroplyn dodávať do verejnej siete a teplo bude zasa predávať považskobystrickým sídliskám i priemyselným podnikom. Preto už nebude mesto potrebovať novú tepláreň a tá uvoľní miesto pre priemyselný podnik.

Investičná skupina Grafobal Group už dlhšie podniká vo výrobe papierových obalov, v distribúcii tlače

Foto na titulke - Flickr