Rakúsky predajca športových potrieb Gigasport sa stiahne z českého a slovenského trhu. Zatvorí jedenásť predajní v Českej republike a jednu v Bratislave. Dokopy v nich pracuje 280 zamestnancov. Podľa rakúskeho portálu Friedl News, ktorý správu vo štvrtok večer priniesol, vyhnal rakúsky reťazec z oboch krajín zlý vývoj na trhu so športovými potrebami.

Keďže biznis v Česku a na Slovensku firme celý minulý rok prinášal iba straty, bol drastický krok podľa člena predstavenstva Andreasa Zinschitza nevyhnutný. "V posledných rokoch sa situácia na trhu neustále zhoršovala. Ani z dlhodobého hľadiska nebol vo výhľade žiadny nárast," konštatoval člen vedenia Gigasportu. Možnosť skúsiť finančne nákladný reštart biznisu poďa neho vedenie firmy príliš nelákala.

Značka sa podľa A. Zinschitza sústredí na jadro svojho biznisu v rakúskom Štajersku a Korutánsku. Tam, presnejšie v štajerskom Grazi, má rodinná firma centrálu a v troch rakúskych spolkových krajinách Štajersku, Korutánsku a Hornom Rakúsku aj väčšinu svojho biznisu. Jej ďalší biznis, najmä trojica obchodov v Slovinsku, je podľa A. Zinschitza pod zvýšeným dohľadom vedenia skupiny.

Situáciu na Slovensku firme skomplikoval aj ohlásený príchod najväčšieho európskeho predajcu športových potrieb - pôvodom francúzsky Decathlon. Spoločnosť ide na predaj potrieb trochu inak ako konkurenti a svoje prvé predajne chce otvoriť v Košiciach a Bratislave. V hlavnom meste má vyrásť v zóne Pharos pri letisku.

Rodinnú akciovku Kastner&Öhler, ktorá prevádzkuje sieť športových obchodov Gigasport, vedie piata generácia potomkov zakladateľov Carla Kastnera a Hermanna Öhlera. Firma s vyše tisíc päťsto zamestnancami predávala do konca minulého roku v 49 predajniach. Jej tržby dosiahli vlani po sedemmiliónovom medziročnom zvýšení 275 miliónov eur.

Vlani zo slovenského trhu odišiel aj veľký reťazec z oblasti elektroniky - bulharský predajca Technomarket. Dôvodom boli podobne ako v prípade Gigasportu slabý predaj.

Ilustračné foto na titulke - SITA / Diana Černáková