Dražba obchodného domu  Galan je symbolická a završuje príbeh o vzostupoch a pádoch kedysi úspešnej rodinnej firmy. Všetko sa pritom začalo priam idylicky. Zakladateľ firmy Peter Galan začal podnikať krátko po zmene režimu, keď si v Pezinku otvoril obchod s rozličným tovarom. Predával v ňom všetko, od oblečenia až po stavebný materiál.  

Obchodík sa však rýchlo začal profilovať. Netrvalo dlho a z plochy 25 štvorcových metrov boli rázom dve tisícky metrov. Stálo za tým rozhodnutie majiteľa orientovať sa na predaj nábytku. V Pezinku tak Galanovci zrazu prevádzkovali tri predajne. „Žena ma už brzdila, nech ich viac nedávam, lebo nestíhame uspokojovať zákazníkov,“ spomínal koncom roka 2010 pre TREND P. Galan.

Firma prežívala rastovú fázu, ktorá bola umocnená expanziou v Bratislave. Na prelome tisícročí začínali najprv na Obchodnej a neskôr sa presunuli do polyfunkčného centra pri dnešnom Avione. A v hlavnom meste sa Pezinčanom darilo, čoho dôkazom bolo aj to, že obchodný dom pri diaľnici v roku 2004 celý kúpili.

Ďalšie roky však už boli ťažšie. Konkurencia na trhu pribúdala a problémy vyvrcholili príchodom krízy. Nábytkárom do karát nezahral ani fakt, že ich areál v roku 2008 opustili aerolinky SkyEurope. Zostali po nich dlhy a prázdne priestory, ktoré bolo v čase prebiehajúcej krízy ťažké zaplniť. Pezinčania vtedy zariskovali a rozšírili predajné plochy o obchod Design House, ktorý bol zameraný na luxusnejšiu klientelu.

„O podobnom rozšírení tovarov a služieb sme snívali už dávno, no keby nás do toho neprinútila strata nájomníka, tak to v čase krízy zrejme neurobíme,“ hovoril v tom čase P. Galan. Investícia vyšla nábytkárov na štyri milióny eur. Expanzívnym plánom však neprial vývoj na trhu s nábytkom. Záujem o kúpu nábytku klesal, ceny sa museli upravovať.  Všetko potom vyvrcholilo koncom roka 2012.

Spoločnosť Nábytok Galan vtedy podáva návrh na reštrukturalizáciu. Dôvodom bol najmä fakt, že VÚB banka stratila s nábytkármi trpezlivosť a požiadala o okamžité splatenie úveru. Firma sa tak vydala na proces ozdravenia pod dohľadom súdov. Ich reštrukturalizačný plán bol v lete 2013 schválený.

Galanovci definitívne končia, do dražby ide aj ich posledný biznis

Peter Galan Zdroj: Miroslava Spodniaková

Keď už to vyzeralo tak, že Galanovci majú najhoršie za sebou, prišiel ďalší zvrat. Spornú pohľadávku začala vymáhať Sociálna poisťovňa. Galanovci už ďalší boj o existenciu vzdali. „Biznis zatvárame, lebo už nemám energiu bojovať ďalej. Zo strany štátnej poisťovne opakovane došlo k ataku, ktorý sa už nedá ustáť aj keby sme chceli,“ hovoril pred rokom pre TREND Peter Galan, zakladateľ a riaditeľ Nábytku Galan.

Galanovci však z biznisu ako takého úplne neutiekli. Ich firme NG Invest zostal obchodný dom Galan neďaleko Avionu. Ešte počas reštrukturalizácie doň nalákali nových nájomníkov a chceli ho udržať vo vlastných rukách. Predpokladom bolo získanie ďalších nových nájomníkov, ktorí by zaplnili priestor po zaniknutej predajni s nábytkom.

„Ale nebude to ľahké, lebo dosiaľ sme nábytok predávali až na troch štvrtinách predajnej plochy obchodu. Nájsť teraz nájomcov na zhruba 10-tisíc štvorcových metrov plôch bude zložité,“ hovoril pred rokom P. Galan.  

Nakoniec sa plány nepodarilo zrealizovať a 28. februára sa uskutoční prvé kolo dražby budovy, ktorú znalec ohodnotil na niečo vyše 16 miliónov eur. „Chceme - nechceme, každý rok napadne v Tatrách nový sneh. Podobne v podnikaní prirodzene jedného dňa prichádza nová generácia. Forma výmeny nie je podstatná. Cieľ je dosiahnuť dobré podmienky pre všetky zainteresované strany. V súťaži viacerých záujemcov sa tak môže stať,“ hovorí pre TREND Reality predseda predstavenstva spoločnosti NG Invest Peter Galan.