Realitný trh na Slovensku naďalej potvrdzuje svoju stabilitu, dopyt poklesol len dočasne kvôli opatreniam, má však stále značnú silu. Platí to podľa realitných a finančných analytikov aj o rekreačných a investičných nehnuteľnostiach.

Dôvodom je aj zmena vnímania a nový postoj ľudí k cestovaniu do zahraničia. Drvivá väčšina ľudí dnes cez dovolenku zostáva na Slovensku.

Bratislava
Neprehliadnite

Pandémia učí developerov a investorov objavovať regióny

„Preto sa mnohí začali obzerať po chatách, chalupách či apartmánoch. Dopyt po týchto rekreačných nehnuteľnostiach prevyšuje ponuku, čo sa odráža aj na cenách, ktoré v medziročnom porovnaní vzrástli o 11 percent,“ vysvetľuje Zuzana Šimonová, úverová analytička spoločnosti Swiss Life Select.

Dôležitá je vybavenosť

Noví záujemci o podobné nehnuteľnosti tak čoraz viac riešia možnosti ako ich financovať.

„Chata, apartmán alebo chalupa je typ stavby určený na sezónnu rekreáciu, respektíve na rekreačné účely. Väčšina ľudí chce využiť úver, avšak treba myslieť na to, že chaty či chalupy nie vždy môžu byť predmetom zabezpečenia,“ upozorňuje Zuzana Šimonová, úverová analytička spoločnosti Swiss Life Select.

Pripomína, že niektoré rekreačné nehnuteľnosti sú situované priamo v prírode, v blízkosti lesa alebo priamo v ňom. „Takto situované chalupy či chaty neposkytujú úplný komfort, nakoľko často absentujú inžinierske siete. Objekt často nie je napojený na elektrinu, verejný vodovod, ani na kanalizáciu, alebo septik a preto v ňom nie je vybudované ani hygienické zázemie. Takýmito rekreačnými nehnuteľnosti nemôžete samotný úver zabezpečiť,“ vysvetľuje Z. Šimonová. Odporúča zabezpečiť úver inou nehnuteľnosťou. Drahšou alternatívou je podľa nej spotrebný úver.

Chalets Jasná Collection
Zdroj: archív

Alternatívy financovania ale platia pre niektoré nehnuteľnosti určené pre rekreáciu. „Chaty nachádzajúce sa v rekreačnej či v chatovej oblasti alebo chaty situované v záhradkárskej osade, ktoré majú vybudované inžinierske siete, spevnenú prístupovú cestu a zároveň budú mať charakter bývania, môžu byť predmetom zabezpečenia úveru na bývanie,“ objasňuje úverová analytička.

Banka tak podľa nej môže na kúpu tejto nehnuteľnosti poskytnúť úver so splatnosťou až na 30 rokov.

Najviac na osem rokov

Banky akceptujú tieto nehnuteľnosti aj v prípade, ak pozemok nie je v osobnom vlastníctve, ale vo vlastníctve urbariátu. V prípade potreby musí mať zriadené vecné bremeno práva prechodu. 

Iní postup Z. Šimonová odporúča pre apartmánoch. Tie radí radšej zabezpečiť inou nehnuteľnosťou. Podľa nej sú reality v apartmánových domoch určené výlučne na rekreáciu. A tak, ak majú byť predmetom zabezpečenia a nespĺňajú podmienky na bývanie, banky poskytnú úver s maximálnou dobou splatnosti na osem rokov.

Developer, šéf spoločnosti Cresco.
Neprehliadnite

Developer z prvej ligy: Ceny budú prinajhoršom stagnovať

„V prípade kúpy takejto nehnuteľnosti odporúčam zabezpečiť úver inou nehnuteľnosťou. V tomto prípade môžu banky poskytnúť úver so splatnosťou až na 30 rokov,“ radí Z. Šimonová.

Dodáva, že pri kúpe rekreačných objektov je najdôležitejšie zvážiť lokalitu, dostupnosť z trvalého bydliska, ako aj prípadnú likviditu v budúcnosti.