Stavebný boom neobchádza ani mestá v prudko sa rozvíjajúcej Indii. Výstavba obrovských luxusných budov pre súkromné účely sa rozmáha medzi tamojšou podnikateľskou vrstvou. K tej patrí aj Mukesh Ambani, majiteľ Reliance Industries - najväčšej súkromnej spoločnosti v Indii, ktorý sa možno o rok a pol bude sťahovať do svojej vysnenej rezidencie v Bombaji.
M. Ambani sa už viac ako desaťročie pohrával s myšlienkou výstavby bioklimatického vežiaka, ktorý by sa podobal na babylonské visuté terasy. Zdá sa, že sen sa mu plní. Podľa informácií servera Skyscraper news bude rezidencia s výškou 245 metrov patriť medzi dominanty bombajského neba. No okrem toho budova prinesie aj nové štandardy v kategórií tzv. „eko-mrakodrapov“.
Pozostávať bude z viacerých navrstvených terás, podopretých obrovskými piliermi. Na nich sa budú nachádzať vodopády a rozsiahle záhrady, zaberajúce celé poschodia. Na streche je situovaný heliport. Ekologické vlastnosti budovy bude zvýrazňovať aj akýsi živý plot z rastlín vinúcich sa po jej obvode až po vrchné poschodie.
|
Ekorezidencia má pripomínať visuté záhrady v Babylone |
Znalcov výškových budov určite zarazí fakt, že pri výške 245 metrov bude mať rezidencia len 40 poschodí. Príčinou je značná rozloha záhrad, ktoré zaberú takmer polovicu výšky. Rezidencia Antilia bude slúžiť ako sídlo spoločnosti Reliance Industries, ktorej budú patriť najnižšie podlažia. Na najvyšších si bude život užívať Ambani spolu s rodinou.
Zvyšné priestory budú slúžiť ako hosťovské apartmány, jedno podlažie bude vyhradené na kuchyňu s práčovňou. Nechýbajú ani podlažia pre voľnočasové aktivity. Parkovacie potreby by malo uspokojiť šesť podlaží odstavných plôch, k dispozícii bude aj sedem výťahov.
Výstavba rezidencie prebieha už pár mesiacov a jej ukončenie predpokladá majiteľ v novembri budúceho roka. Podľa informácií denníka Financial Express zabezpečuje výstavbu za 4 mld. rupií (2,5 miliardy korún) singapurská developerská firma Leighton Asia.
Skupina Reliance pôsobí najmä v energetickom priemysle. Na konci 70. rokov štartovala s textilnou výrobou, neskôr pribudli plasty, petrochemické produkty, rafinácia ropy, ťažba a výroba plynu.
Vizualizácia - Skyscrapernews