V Dunajskej Strede nahradí súčasnú zastaranú autobusovú stanicu úplne nová bezbariérová stanica na rovnakom mieste. Regionálny prepravca SAD DS začne s búraním v polovici mája a novú stanicu by mal pre cestujúcich otvoriť do konca októbra.

Nová staničná budova bude na rozdiel od súčasnej jednopodlažná a bezbariérová. Jednoduchá presklená stavba bude aj menšia, vďaka čomu vznikne priestor pre nové parkovisko pre 41 áut, stojany pre bicykle aj sklad na ich dlhodobejšie odloženie.

Okrem toho pribudne nové kryté nástupisko s ôsmimi stojiskami autobusov. Bezpečnejšie majú byť aj upravené prístupové cesty pre autobusy. Stanica bude vybavená informačnými panelmi a strážená bezpečnostnými kamerami.

Vjazd na nové parkovisko bude zo Železničnej ulice, ktorú investor rozšíri o odbočovacie pruhy. Na stanici bude aj viac zelene a má byť lepšie prepojená so železničnou stanicou.

Dunajská Streda dostane modernú stanicu

Aj počas prestavby bude stanica v prevádzke, nástupištia budú na mieste súčasných odstavných parkovacích plôch autobusov.

Prestavba stanice mala pôvodne začať už v marci. Podľa Michala Humeníka, predsedu predstavenstva SAD DS, však na jej realizáciu podľa stavebných firiem stačí štyri a pol mesiaca. Výberové konanie na zhotoviteľa sa skončí 8. marca. Vtedy budú známe aj celkové náklady. Prepravca financuje prestavbu stanice z úveru.

SAD DS pôsobí najmä v okresoch Dunajská Streda a Galanta. Denne vypraví 1 300 spojov a ročne prepraví 10,5 milióna ľudí.

Dunajská Streda dostane modernú stanicu

Vizualizácie - Adif DS