Niektorým kancelárskym mrakodrapom v Dubaji hrozí, že nebudú nikdy obsadené. Majitelia tých ďalších mnohopodlažných budov budú spokojní s tým, že ich zisky pokryjú náklady na ich údržbu, cituje analýzu CB Richards Ellis agentúra Bloomberg.

„Korene úpadku siahajú do roku 2002, kedy sa mnoho kupujúcich bez skúseností bezhlavo hrnulo do nákupu plánovaných kancelárskych budov. Výsledkom sú veže v nevyhovujúcich lokalitách s viacerými vlastníkmi,“ analyzuje príčiny prepadu Nicolas Maclean z CBRE.

V súčasnosti je v Dubaji neobsadených zhruba 40 percent kancelárskych plôch. Najviac sú postihnuté okrajové časti s novou zástavbou, čo predstavuje približne 1,8 miliónov m2.

Dubajské mrakodrapy v cenovom prepade

Za súborom príčin úpadku dubajského realitného biznisu vidia analytici aj 60-percentný prepad cien od ich vrcholu v roku 2008. Situáciu sa snažia prenajímatelia zachrániť rôznymi bonusmi.

„V ponuke je napríklad rok neplatenia prenájmu pri sedemročnej viazanosti,“ uvádza vo svojej správe spoločnosť Jones Lang Lasalle. Za poklesom cien naopak niektorí analytici vidia proces ozdravovania.

Napriek nepriaznivej situácii sa v Dubaji stále stavia. Ide najmä o oblasti ako Bussines Bay, či Jumeirah Lakes. Celkovo je mesto už na tretom mieste na svete v množstve kancelárskych priestorov po Šanghaji a Moskve.

Ilustračné foto - Flickr