Ani finančná kríza nezobrala Dubaju chuť do megalomanských projektov. Šejk Mohamed bin Rašíd al Maktúm schválil výstavbu nového umelého ostrova v hodnote 1,6 miliardy dolárov (1,2 miliardy eur).
Dominantou Bluewaters Islandu a novou atrakciou Dubaja sa stane najväčšie ruské koleso na svete. Po vzore londýnskeho vyhliadkového kolesa sa bude nazývať Dubai Eye (Dubajské oko). Oproti 135 metrom anglického vzoru však bude vysoké až 210 metrov a vyjde na zhruba 200 miliónov eur.
Emirát sa tak znovu púšťa do výstredných projektov, ktorými sa v minulom desaťročí preslávil po celom svete. Projekty ako umelý ostrov v tvare palmy či najvyšší mrakodrap na svete boli väčšinou financované na dlh, čo po zrútení realitného trhu v roku 2009 priviedlo Dubaj do finančnej krízy.
Podľa štátnej tlačovej agentúry WAM sa nové ruské koleso s úchvatným výhľadom na pobrežie a dominanty ako Burdž Chalífa či Burdž al Arab stane povinným cieľom pre turistov aj obyvateľov Spojených arabských emirátov. Projekt tak podporí dlhodobú víziu Dubaja ako jedného z hlavných turistických cieľov na svete.
Na ostrove budú aj obchodné, obytné, ubytovacie a zábavné zóny. Podľa marketingových odhadov by mohol ročne prilákať viac ako tri milióny návštevníkov, uviedla WAM.
Developerom projektu Bluewaters Island bude Meraas Holding. Táto štátna spoločnosť vlani dostala v Dubaji zákazku na vybudovanie komplexu piatich tematických parkov, z ktorých jeden je zameraný na indický Bollywoodsky filmový priemysel.
Výstavba ostrova by mala odštartovať v apríli a generálnym dodávateľom Dubai Eye bude juhokórejská spoločnosť Hyundai Contracting a projektant londýnskeho kolesa Starneth Engineering.
Dubaj sa z krízy postupne dostal vďaka zameraniu na obchod, prepravu a turistický ruch. Od roku 2011 tiež ťaží z pozície bezpečného prístavu pre peniaze z Blízkeho východu a severnej Afriky. V časoch nepokojnej arabskej jari tam z Egypta, Tuniska, Sýrie a ďalších arabských krajín odchádzal veľký kapitál.
Vizualizácie – Dubai Media Office