Aktualizované (6.9.2012): Do dražby koncom septembra smerujú aj ďalšie nehnuteľnosti v rámci projektu 3nity. Ide najmä o stovky nebytových priestorov pravdepodobne v rámci polyfunkčnej podnože spojenej aj s prepadnutou strechou. Na všetky má prirodzene záložné právo Volksbank, no tieto spolu s ďalšími niekoľkými priestormi navyšujú celkovú hodnotu dražby o viac než 25 miliónov eur, čím sa celková hodnota dostáva cez 35 miliónov. To korešponduje s predošlými informáciami TRENDreality.sk o výške nesplateného úveru developera voči banke.

Pôvodná správa (zverejnená 5.9.2012): Na bratislavskom realitnom trhu sa schyľuje k jednej z najväčších verejných dražieb developerských projektov. Polyfunkčný komplex 3nity na Plynárenskej ulici totiž po nedávnych udalostiach ohľadom uplatnenia záložného práva financujúcej Volksbank smeruje do dražby. Koncom septembra bude nového majiteľa hľadať 68 bytov, parkovacie státia i nebytové priestory.

Dražba organizovaná spoločnosťou 1. dražobná, s.r.o., ktorej navrhovateľom je práve financujúca banka, je podľa informácií TRENDreality.sk rozdelená do štyroch častí. Finančne najdrahšia sa týka samotných bytov v dokončenej a skolaudovanej veži. V ponuke je 66 bytov vo vlastníctve firmy Nadlan, a.s., ktorá bola ako dcéra Vara Group zároveň aj investorom.

Najnižšie podanie za všetky nehnuteľnosti v tejto časti presahuje 7,53 milióna eur, čo po prepočte značí približne 115-tisíc eur za byt. Ide teda o nepredané byty vo vlastníctve developera, čo znamená približne polovicu z celkového počtu vyše 120 bytov v prvej veži. Developer pritom pri kolaudácii začiatkom tohto roka hovoril o 75-percentnej vypredanosti.

Ďalšie časti dražby sa týkajú ešte dvoch bytov a množstva nebytových priestorov na rôznych poschodiach, kde ide pravdepodobne o kobky a technické miestnosti. Okrem toho je v ponuke zhruba stovka parkovacích miest na treťom podzemnom podlaží, dokopy za 2,26 milióna eur. Dokončenú časť 3nity možno po spočítaní všetkých štyroch častí získať za 10,07 milióna eur. Dražobná zábezpeka dosahuje 49-tisíc eur.

Dražba 3nity bude koncom septembra

Projekt momentálne okrem dražby bojuje aj s negatívnou povesťou okolo zrútenej strechy na polyfunkčnú podnož. Podľa informácií TRENDreality.sk sa k tomu pridávajú problémy okolo výpovede správcu, spoločnosti Cushman & Wakefield, nezaplatené dodávky za energie zo strany developera, či nízka uznášaniaschopnosť na schôdzach z dôvodu nízkeho počtu reálnych vlastníkov bytov. Veľká časť totiž stále patrí developerovi.

Zosplatnenie projektového úveru zo strany financujúcej banky nastalo po viacerých okolnostiach, vyústilo to až vo vlastný návrh investorskej spoločnosti na reštrukturalizáciu. Okrem rozhodnutia súdu o reštrukturalizácii sa dnes čaká aj na statický posudok a nájdenie príčiny prepadnutej strechy. Potom má štartovať jej obnova, nie je však jasné, kto sa o ňu postará. Generálnym dodávateľom výstavby bol Metrostav.

To všetko pozdrží sťahovanie plánovaných prevádzok do obchodného a wellnes centra v rozbitej budove. Otázna je aj budúcnosť rozostavanej druhej veže, kde je dokončená len hrubá stavba. V pláne bola aj tretia veža na rohu Jarabinkovej, kde zatiaľ stojí len príprava z polyfunkčnej podnože.

Foto - Philip Darázs