Záujem o služby stavbárov a ďalších remeselníkov počas letných mesiacov v tomto roku poklesol. Produkcia z dominantnej výstavby budov, ktorá je podľa Štatistického úradu SR v poklese od marca tohto roku, sa aj v prvom letnom mesiaci znížila o 6,7 percenta. Upozornila na to spoločnosť 123dopyt.sk, ktorá sledovala vývoj na trhu od januára do júla tohto roku.

Vplyv viacerých faktorov

"Vplyv na tento vývoj mala nielen sezónnosť, ale aj celková nálada v spoločnosti. Nárast cien stavebných materiálov, inflácia a zníženie apetítu investovať do výstavby nehnuteľností sa podpísali aj na objeme zákaziek v stavebníctve," doplnila spoločnosť. Firmy a živnostníci ponúkajúci zemné práce zaznamenali pokles o 36,3 percenta, inštalatéri či montéri podláh o 25,12 percenta.

Napriek spomaleniu stavebnej činnosti svoju pozíciu podľa prieskumu medziročne obhájili odborníci na kladenie sadrokartónu s nárastom o viac ako 13 percent. Viac sa darilo inštalatérom zemného plynu, ktorí si medziročne polepšili o takmer 40 percent. Svoju pozíciu si udržiavajú maliari, natierači, ale aj strechári, ktorí v lete pre vhodnejšie poveternostné podmienky môžu realizovať aj väčšie objednávky.

Ekonomická nálada bola podľa prieskumu a indikátora ekonomického sentimentu ŠÚ SR v júli oproti júnu negatívnejšia. Dôvera podnikateľov v službách klesla najviac za posledných 13 mesiacov. Výrazne sa zhoršila aj nálada v stavebníctve. Opačne vnímali ekonomickú situáciu podnikatelia v priemysle, obchode i spotrebitelia.

Pohľad stavebných subjektov

Neutrálne až pozitívne vníma svoje podnikanie 64,5 percenta oslovených živnostníkov a firiem. Negatívne sa vyjadrila tretina opýtaných respondentov.

Prieskum bol zameraný aj na získavanie nových obchodov a objednávok v segmente stavebníctva. „Takmer 70 percent firiem konštatovalo, že nové zákazky sa im darí získavať a realizovať bez problémov. Je to mierne paradoxné, ale zároveň to poukazuje na fakt, že firmy sú zrejme spokojné s priemerným vývojom trhu a dokážu nové objednávky zabezpečiť aj po personálnej stránke,“ uzavrel riaditeľ spoločnosti Otto Kočí.

Ďalšie dôležité správy

Pokládka novej vozovky na Nábreží armádneho generála Ludvíka Svobodu v Bratislave.
Neprehliadnite

Mierne oživenie vystriedal pokles. Stavebná produkcia ako v eurozóne, tak aj v Únii klesla