Trend zmenšovania a „zlacňovania“ bytov bude pokračovať ešte niekoľko najbližších rokov. Najväčší záujem bude stále o dvojizbové, trojizbové byty a štartovacie bývanie pre mladých. Jednoizbáky v posledných mesiacoch veľmi nešli na odbyt, z módy však určite nevyšli.
Developeri by sa však už teraz mali zamýšľať, ako zareagujú na zmenu dopytu, keď sa mladí ľudia, ktorí sa dnes osamostatňujú a kupujú malé byty, rozhodnú presunúť s rodinou do väčšieho.
Takéto hodnotenie trhu nehnuteľností na bývanie ponúklo diskusné stretnutie Stavebného fóra.sk o bilancii a perspektívach realitného trhu.
Pretrvávajúce zlacňovanie sa týka len konečnej ceny novopostavených bytov. „Ľudia sa nepozerajú na cenu za štvorcový meter, ale na celkovú cenu bytu,“ vysvetľuje Mária Krásnohorská z poradenskej spoločnosti Jones Lang LaSalle (JLL).
Developeri podľa nej vypočuli záujem trhu a znížili výmery, aby si rodiny mohli dovoliť kúpiť viac izieb. Dokazujú to aj údaje o priemernej výmere jednotlivých typov bytov. Kým pri jednoizbákoch sa veľmi nemení, pri najžiadanejších príbytkoch s dvomi a tromi izbami klesla za dva roky zhodne o 10 štvorcových metrov a pri väčších dokonca o 20 m2.
Zdroj: peatc, Flickr | CC
V Bratislave je najciteľnejšie zmenšenie výmer v Starom Meste. Výnimkou je naopak Koliba, kde je stále dopyt po väčších bytoch. Zmenšovanie so sebou prinieslo podľa JLL aj zefektívnenie využívania priestorov v novostavbách.
Vývoj cien bytov v jednotlivých regiónoch značne kolíše. Malý trh totiž dokáže výrazne ovplyvniť každý väčší projekt. „Zrejme budeme naďalej svedkami kolísania cien, keď prudký nárast optimizmu bude nasledovaný rýchlym vytriezvením,“ hodnotí hlavný analytik Sberbank Vladimír Vaňo.
Vlani sa oveľa lepšie predávali novostavby dokončené za posledného poldruha roka, než staršie projekty. Výrazne to bolo vidno v bratislavskom Starom Meste, kde sa najmä vďaka Panorama City predalo 500 bytov z ôsmich nových projektov a iba 300 z dvadsiatich projektov, ktoré sú v predaji dlhšie ako 1,5 roka.
Naopak to bolo v Novom Meste, Rači a Ružinove, kde väčší počet predaných bytov v starších projektoch výrazne znížil priemernú cenu realizovaných obchodov. V Petržalke zas v druhom polroku priemerná cena predaných bytov prevýšila priemernú cenu ponúkaných.
Kým trh s bývaním sa po kríze už rozhýbal, v oblasti komerčných nehnuteľností ho stále zväzuje opatrnosť. Vlaňajšia plocha dokončených priemyselných a logistických hál, obchodov a kancelárií bola najnižšia za dlhé roky, ukázali čísla, ktoré predstavili Martin Baláž z Cushman & Wakefield a Zuzana Lukačovičová z CBRE.
Na Slovensku pribudlo len 15-tisíc štvorcových metrov nákupných centier a 20-tisíc m2 bigboxov. Ešte nižšiu plochu odovzdali developeri priemyselných parkov a kancelárií.
Začínajúci sa rok by mal byť podstatne lepší. Otvárať by sa mali nákupné centrá s 56-tisíc m2 obchodov a bigboxy a retail parky s vyše 42-tisíc štvorcami. Pri kanceláriách by mala nová plocha narásť z tohtoročných necelých 30-tisíc na vyše 41-tisíc m2.