V tesnom susedstve Erasmovho mosta a najvyššej holandskej budovy Maastoren dokončujú v Rotterdame aj najväčšiu budovu s názvom De Rotterdam, s úžitkovou plochou 160-tisíc m2.
Mohutnú budovu tvoria tri 149-metrov vysoké bloky. Sú asymetrické, z každej strany vyzerajú inak. Horné časti troch základných kvádrov, približne vo výške 90 metrov, sú prelomené a vysunuté poza hrany, stredný kváder je navyše takto upravený aj pozdĺž zvislej osi. Bloky spája 30-metrový, 6-poschodový sokel prečnievajúci ponad chodník. Tvar budovy dolaďovali testami modelu budovy a okolitých výškových budov vo veternom tuneli.
Na všetkých troch blokoch pribúdalo dosiaľ poschodie priemerne raz za osem dní, momentálne už prekročili výšku 120 metrov a na polovici hotovej časti už sú fasády, ktoré si celkovo vyžiadajú 50 tis. m2 skla. Fasády hodnotia holandské médiá ako nezvyklé v domácom kontexte, prirovnávajú ich k priečeliam bývalého Svetového obchodného centra v New Yorku.
Najviac miesta (72-tisíc m2) určili v budove administratívnym priestorom. Vyhradili pre ne stredný blok a hornú časť východného bloku, priľahlého k mostu, v ktorého dolnej časti otvoria štvorhviezdičkový hotel s 285 izbami španielskeho reťazca NH Hoteles. Od tohto roku patrí do reťazca aj bratislavský NH Gate One.
Západný blok je určený pre byty (240), ktoré začnú predávať v treťom štvrťroku, približne rok pred dokončením budovy. Približne pätina z nich bude nájomných. V 44-poschodovej multifunkčnej budove nechýbajú gastronomické zariadenia, ponúkne pomerne veľké zasadacie a obchodné priestory i fitnes. Jej projektant, ateliér OMA ju preto nazýva vertikálne mesto.
Portál TRENDreality.sk predstavil niekoľko takto označovaných stavieb – novú londýnsku dominantu The Shard (London Bridge Tower), i projekt The Scotts Tower v Singapure. Holandský server Architectenweb zaraďuje k vertikálnym mestám aj bývalú holandskú jednotku, 152-metrovú budovu Montevideo od ateliéru Mecanoo (2005), susediacu s De Rotterdamom.
Po dokončení De Rotterdamu budú v prestavovanej prístavnej štvrti Južný breh (Kop van Zuid) štyri z piatich najvyšších holandských budov – okrem Maastoren sú všetky na dlhom móle nazvanom podľa kráľovnej.
Jeho nová podoba utrpela zrušením výstavby na celom južnom okraji, kde mali stáť tri nižšie budovy a veža o desať metrov prevyšujúca De Rotterdam. Priamo vedľa De Rotterdamu plánovali výstavbu až o dvadsať metrov vyššieho vežiaka od Foster + Partners, na ktorého mieste by podľa nedávnej prezentácie predbežných vizualizácií mala stáť viac-menej rovnako vysoká budova od holandského ateliéru KCAP Architects and Planners.
Britský ateliér na móle zrealizoval projekt Centra svetových prístavov, Renzo Piano Južnú vežu. Absencia De Rotterdamu by bola citeľnou zmenou vízie výstavnej štvrte. Projekt za 350 miliónov eur čakal na realizáciu osem rokov.
Názvy budov na Wilhelmininom móle vychádzajú z minulosti miesta. De Rotterdam má predovšetkým pripomenúť názov jednej z lodí plavebnej spoločnosti Holland Amerika Lijn, ktorá od roku 1873 prepravovala z móla do USA vysťahovalcov.
Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.
Vizualizácie - Copyright OMA
Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.