Developeri v oblasti kancelárskych priestorov v strednej Európe sa obzerajú za hranice. Aby unikli tvrdým podmienkam doma, v hľadáčiku majú aj luxusné švajčiarske chaty, informuje Bloomberg.

Spoločnosť Globe Trade Center (GTC) kótovaná vo Varšave minulý týždeň ohlásila akvizíciu s Ultima Capital, developerom špičkových dovolenkových domov, ktorý má v talóne napríklad luxusnú vilu na gréckom ostrove Korfu či viacero nehnuteľností vo švajčiarskych Alpách. Stalo sa tak krátko po tom, ako krakovská firma Cavatina Holding zriadila zahraničnú jednotku na prenájom obytných domov s tým, že ich chce v priebehu nasledujúcich päť rokov vytvoriť desaťtisíc.

Na tento trend nastúpili aj firmy z našich končín. Medzi nimi kancelársky developer HB Reavis Holding, ktorý koncom februára oznámil, že zastavuje investície na domácom trhu na Slovensku a v susednom Maďarsku. Namiesto toho sa zameria na Spojené kráľovstvo, Nemecko a Poľsko.

Tieto kroky by mohli mať dôsledky aj mimo Poľska a Slovenska, keďže stredoeurópski developeri súťažia s firmami od Švédska cez Nemecko po Spojené kráľovstvo o časti trhu, ktoré sú stále považované za bezpečné a lukratívne. To všetko sa deje na pozadí poklesu cien komerčných nehnuteľností vo veľkej časti Európy.

Môže za to pandémia

Turbulencie sú obzvlášť výrazné na trhu s kancelárskymi priestormi v dôsledku pandémie, keďže práca na diaľku sa stala populárnejšou. Veľký počet spoločností outsourcoval podnikové funkcie v regióne, aby profitovali z neporovnateľne nižších nákladov na kvalifikovanú pracovnú silu inde. Navyše, mnohé budovy potrebujú nákladné renovácie, aby splnili stále prísnejšie požiadavky na udržateľnosť.

Presun HB Reavis zamerať sa na zahraničné trhy bol reakciou na „náročné makroekonomické prostredie, ktoré sa vyznačuje pretrvávajúcimi inflačnými tlakmi, rastúcimi úrokovými sadzbami a znehodnocovaním meny na všetkých trhoch, kde pôsobíme,“ uviedla spoločnosť vo svojej správe z 28. februára.

V minulom roku narástli náklady na kancelárske nehnuteľnosti vo Varšave najviac za 14 rokov, vyplýva z údajov zostavených spoločnosťou Colliers a pokračovali v raste aj v poslednom štvrťroku. Vyššie stavebné náklady medzitým znížili očakávanú návratnosť vlastného kapitálu z investícií do poľských administratívnych budov na polovicu, uviedla centrálna banka krajiny.

Predtým, ako udrela pandémia a centrálne banky následne začali zvyšovať sadzby, „miestni developeri mohli jednoducho čakať, nerobiť nič a každý rok zverejňovať zisky,“ povedal generálny riaditeľ GTC Zoltan Fekete, aby vysvetlil plánované prevzatie Ultima Capital. „Tento čas už uplynul a my sme museli reagovať,“ dodal.

Ich rozhodnutie vymeniť kancelárie vo Varšave, Budapešti či východoeurópskom Belehrade a orientovať sa na luxusné chaty vo švajčiarskych Alpách a sídlach roztrúsených na gréckom pobreží, je pravdepodobne tou najdramatickejšou zmenou, konštatuje Bloomberg. Z. Fekete na margo toho ešte podotkol, že dopyt bohatých po „ultra-luxusnom komforte so značným súkromím“ rastie.

Ďalšie dôležité správy

autobusová stanica v Bratislave počas lockdownu
Neprehliadnite

Penta Real Estate kupuje pozemky v bratislavskom Starom Meste