„Vzhľadom na to, že už pôsobíme v Česku, na Slovensku, v troch pobaltských štátoch a v Rusku, je pre nás Poľsko geograficky i veľkosťou trhu prirodzenou voľbou. Práve posilnenie rastu realitného trhu v strednej a východnej Európe je súčasťou stratégie YIT,“ hovorí riaditeľ firmy pre strednú a východnú Európu Tom Sandvik.

Firma aktuálne finišuje s akvizíciami prvých pozemkov pre bytovú výstavbu vo Varšave, kde bude jej poľská dcéra sídliť.

Poľský realitný trh je najsilnejší v regióne. Podľa poradenskej spoločnosti Reas sa za posledné štyri štvrťroky (od júla 2014 do konca júna 2015) vo Varšave predalo takmer 18-tisíc nových bytov. Ešte o trochu viac bolo ku koncu júna nových bytov v ponuke na predaj.

Celkovo predaj novostavieb za šesť sledovaných najdôležitejších trhov (Varšava, Krakov, Vroclav, Poznaň, Lodž a Trojmestie – Gdaňsk, Gdynia a Sopot) dosiahol za posledný rok 45 800 bytov, o 27 percent viac ako v rekordných rokoch 2007 a 2013. Do ponuky pribudlo 48 500 bytov, čo je druhý najvyšší počet po vrchole realitného boomu spred ôsmich rokov.

Silný predaj nových bytov podľa Reasu pretrváva už takmer dva roky a keďže nárast cien nie je až taký výrazný, mohol by ešte pokračovať.

Rozšíreniu do Poľska nahráva aj súčasná ekonomická situácia v regióne strednej a východnej Európy. Krajiny regiónu patria k najrýchlejšie sa rozvíjajúcim trhom v Európe. Dôvera klientov v trh s bývaním je vysoká, k čomu prispievajú aj stále veľmi príťažlivé sadzby hypoték.

Developer YIT sa rozrastá do Poľska

Poľský trh s bývaním v 2. štvrťroku 2015 Zdroj: Reas

YIT je jedným z veľkých hráčov na trhu s bývaním v strednej a východnej Európe. V Estónsku a Lotyšsku je jednotkou, v Litve, Bratislave a Prahe sa zaraďuje do prvej päťky. Vlani mal v regióne vo výstavbe vyše 1 100 bytov.

Celkovo v regióne dosiahla YIT za minulý rok tržby v sume 162 miliónov eur, čo je deväť percent celkových tržieb. Zamestnávala vyše sedemsto ľudí, najviac v Litve (397) a na Slovensku (139).

Celá skupina YIT zamestnávala vlani v siedmich krajinách takmer šesťtisíc ľudí a dosiahla tržby 1,8 miliardy eur. Z toho dve tretiny z bývania. Vo Fínsku sa však venuje aj komerčným nehnuteľnostiam a infraštruktúre.

Na slovenský trh vstúpila najväčšia fínska developerská a stavebná firma v roku 2010 akvizíciou spoločnosti Reding. Začínala projektmi, ktoré odkúpila od iných spoločností zväčša už s územným alebo stavebným povolením.

Na budúci mesiac štartuje výstavbu prvého od začiatku vlastného projektu Stein 2 v bratislavskom Starom Meste. Premena areálu bývalého pivovaru už má charakter veľkého urbanistického celku, aké buduje v domácom Fínsku.

V štyroch projektoch Tarjanne, Villinki, Kivikko a Tammi spolu YIT už dokončila alebo aktuálne stavia takmer 550 bytov. V tretej a štvrtej etape Tammi a Steine 2 je v pláne výstavba ďalších takmer 540 bytov.

Jediným nebytovým projektom YIT na Slovensku je dvojica administratívnych budov Reding Tower. V novšej z nich aj sídli.