Čínska spoločnosť China Evergrande Group, ktorá nedokázala splácať svoje dlhy, smeruje do likvidácie po tom, čo to nariadil hongkonský súd.
Kolaps firmy zakladateľa Chuej Kcha Jena prispel k celkovej kríze na trhu s bývaním a spôsobil vážne trhliny ekonomického rastu Číny. Základné fakty týkajúce sa tohto developera, čo znamená príkaz na likvidáciu pre Evergrande, ako aj celý realitný segment, priblížil Bloomberg.
1. Ako sa Evergrande dostal do problémov?
Spoločnosť Evergrande, ktorú Chuej založil v roku 1996, sa dlho spoliehala na vysoké pôžičky. Stala sa na istý čas najväčším developerom v krajine podľa tržieb, ale aj najväčším dlžníkom. V roku 2020 sa dostala do problémov s refinancovaním svojich dlhov po tom, čo čínska vláda začala obmedzovať nadmerný pákový efekt v sektore nehnuteľností. V decembri 2021 nesplatila svoje dlhopisy, čo vyvolalo zdĺhavé rokovania s veriteľmi o vypracovaní plánu reštrukturalizácie.
Sudkyňa, ktorej bol tento prípad pridelený, Linda Chanová vydala 29. januára príkaz na likvidáciu.
2. Čo bude ďalej?
Prvou úlohou súdu bude vymenovať likvidátora, ktorý pravdepodobne prevezme riadenie spoločnosti. Pasíva skrachovaného developera vo výške 2,39 bilióna jüanov (310 miliárd eur) prevyšujú jeho aktíva 1,74 bilióna jüanov (220 miliárd eur).
3. Čo znamená príkaz na likvidáciu pre držiteľov dlhopisov?
Uvidí sa, či rozsudok prijmú aj v pevninskej Číne. Väčšinu projektov Evergrande realizujú miestne pobočky, ktorých konfiškácia môže byť pre hongkonského likvidátora komplikovaná. Stavebné práce, odovzdávanie bytov a ďalšie aktivity na pevnine budú pravdepodobne pokračovať.
Obchodovanie s dlhopismi Evergrande vykazuje mierne známky zotavenia. Napríklad, trhová kapitalizácia dvoch jednotiek Evergrande kótovaných v Hongkongu sa znížila o viac ako 80 percent.
4. Ako likvidácia Evergrande ovplyvní ostatných?
Bankrotu čelí celý rad podobných firiem. Viac ako tucet čínskych developerov je v likvidačnom procese vrátane stredne veľkých hráčov ako Logan Group a Kaisa Group Holdings, takže osud Evergrande budú ostatní pozorne sledovať, či nenastane nejaký precedens.
Pred vynesením rozsudku vydali hongkonské súdy od začiatku krízy v roku 2021 najmenej tri príkazy na likvidáciu ďalších čínskych staviteľov. Ani jeden z nich sa však svojou veľkosťou Evergrande nepriblížil.
5. Čo môže nastať na čínskom trhu s nehnuteľnosťami?
Ľudia váhajú pri nákupe nových domov od developerov zo súkromného sektora z obavy, že nikdy nebudú dostavané. Predaje aj ceny naďalej klesajú, aj keď úrady zintenzívňujú kroky na podporu financovania tohto segmentu. Príkaz na likvidáciu Evergrande „neguje nedávne politické snahy o podporu trhu,“ napísala analytička Bloomberg Intelligence Kristy Hungová.
Ďalšie dôležité správy
