Projekt britského televízneho moderátora na výstavbu kvalitného ale finančne dostupného a ekologického bývania si získal úspech u prispievateľov na crowdfundingovej stránke Crowdcube.

Takmer 650 ľudí prispelo sumami od sto libier do 150-tisíc a spolu tak za 13 týždňov vyzbierali vyše 1,9 milióna libier (2,28 milióna eur). Ide o nový rekord pri crowdfundingu kapitálu, píše portál o dizajne Dezeen.

Equity crowdfunding je jedna z foriem čoraz populárnejšieho davového financovania. Na rozdiel od klasického crowdfundingu reprezentovaného stránkami ako Kickstarter, kde ľudia prispievajú ľubovoľnými sumami na nové nápady a získajú za to výrobok alebo darček, tu sa stávajú akcionármi zbierajúcej firmy.

„Crowdfunding mení financovanie firiem, keď dáva začínajúcim podnikom alternatívny spôsob prilákania investícií tým, že predstavia príležitosti cez internet a inšpirujú nových anjelov,“ cituje britská stránka Startups spoluzakladateľa Crowdcube Luka Langa.

HAB zlomil práve rekord Crowdcube, ktorá si vyzbierala pred pol rokom na rozbehnutie 1,5 milióna libier.

Developer dosiahol crowdfundingový rekord

Applewood – prvý projekt firmy HAB Zdroj: HAB

V spoločnosti Hab Housing Limited (HAB) založenej v roku 2007 Kevinom McCloudom získali crowdfundingoví investori 25,39-percentný podiel. Firma plánovala vyzbierať milión libier, čo by zodpovedalo 13,33 percenta akcií.

Firma, ktorej názov je skratkou pre Happiness Architecture Beauty (šťastie architektúra krása), využije vyzbieraný kapitál na nové projekty individuálnej bytovej výstavby. Na trh chce dodať tisíc domov ročne. Prvé domy začala predávať v septembri v rámci projektu Applewood v britskom meste Stroud neďaleko Gloucesteru a Bristolu.

Investorom by chcela ponúknuť päťpercentné dividendy koncom roku 2016, ale tiež prednostné termíny na výstavbu domov, pozvánky na obhliadky projektov a ďalšie akcie.

HAB založil moderátor relácie Grand Designs na výstavbu finančne dostupného ekologického bývania, ktoré však bude klásť dôraz na kvalitný dizajn. Kritik architektúry Rowan Moore povedal v roku 2011 pre Dezeen, že developerské projekty HAB by mohli byť pozitívnym príkladom na obrátenie trendu „neinvenčných, predražených, poddimenzovaných“ nehnuteľností na britskom trhu.

Cez Crowdfunding sa spočiatku snažili financovať nápady a projekty najmä dizajnéri a umelci. Neskôr sa na davové financovanie obrátili aj architekti a developeri počas krízy odložených projektov. V Kolumbii tak zbierajú peniaze na mrakodrap, v Holandsku takto financovala občianska iniciatíva stavbu mosta pre peších, v Amerike vznikla sieť mestských záhrad.