Spoločnosť Inter Ikea Centre Group (IICG), ktorej na Slovensku patrí bratislavský Avion, chce expandovať. Do roku 2018 plánuje po celom svete otvoriť trinásť nových centier, okrem toho sa zameria aj na kúpu existujúcich.

Sústrediť sa bude na nové nákupné destinácie v Európe a Ázií. „Cieľom skupiny je byť vďaka expanzii jedným z najväčších hráčov na trhu v oblasti developmentu a riadenia nákupných centier,“ hovorí David Nekovář, riaditeľ pre expanziu a akvizície IICG v Česku a na Slovensku.

Budúci rok pribudne päť nových centier v Číne, Poľsku a Nemecku. Len v Číne sú na najbližšie dva roky plánované tri projekty s hrubou prenajímateľnou plochou 150- až 207-tisíc štvorcových metrov. Všetky ostatné aktuálne plánované komplexy majú menej než stotisíc.

Okrem toho hľadá firma aj vhodné lokality na výstavbu nových projektov v Česku a na Slovensku. Niekoľko rokov sa hovorí o Košiciach, konkrétne pozemky však stále nie sú známe. Brzdou sú podľa informácií TRENDreality.sk pochybnosti o kúpyschopnosti, silná konkurencia i spory o umiestnenie.

Developer Avionov chce otvoriť 13 centier

Beijing Shopping Mall Zdroj: IICG

„Chceme v každom regióne uspokojiť potreby našich nájomcov, návštevníkov a miestnych komunít,“ informuje D. Nekovář. Na jeseň tohto roku sa vyjadril, že zdroje na kúpu centier má firma pripravené, chýba však kvalitná ponuka.

IICG spravuje majetok v hodnote 2,3 miliardy eur a pôsobí v desiatich krajinách. Dokopy mu patrí 30 nákupných centier s viac než 1,1 miliónom m2 nákupnej plochy. Projekty IICG ročne navštívi vyše 100 miliónov ľudí. Bratislavský Avion patrí taktiež medzi najnavštevovanejšie slovenské centrá.