Daňové priznanie podáva:
- nový vlastník, ktorý nehnuteľnosť nadobudol v minulom roku napríklad darovacou, kúpnou, zámennou zmluvou (dátum povolenia vkladu vlastníckeho práva do katastra musí byť minuloročný),
- ten, kto zdedil nehnuteľnosť (v minulom roku sa stalo osvedčenie alebo uznesenie o dedičstve právoplatné),
- kto vlastní nehnuteľnosť a zatiaľ daňové priznanie nepodal,
- kto v minulom roku dostal právoplatné stavebné povolenie - pozemok priznáva ako stavebný,
- ten, kto dostal kolaudačné rozhodnutie s minuloročným dátumom jeho právoplatnosti priznáva stavbu.
Rozhoduje termín vkladu
V decembri 2014 som kúpil dom v Bratislave. Návrh na vklad do katastra som podal až 5. januára 2014. Týka sa ma daň z nehnuteľnosti do konca januára 2015?
Podľa zákona o miestnych daniach rozhoduje termín povolenia vkladu vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Ak ste ešte len v januári podávali návrh na vklad vašej nehnuteľnosti, do konca januára 2015 bude musieť daň zaplatiť pôvodný vlastník. Vy budete podávať daňové priznanie k dani z nehnuteľností až v januári 2016.
Darovaný dom
Vlastním polovicu domu a koncom minulého roka som darovacou zmluvou nadobudol aj druhú polovicu. Musím podávať daňové priznanie dane s nehnuteľností?
Na vyrubenie dane je rozhodujúci stav k 1. 1. 2015. Na základe zákona sa daňové priznanie k dani z nehnuteľností podáva pri každej zmene skutočnosti rozhodujúcich pre daňovú povinnosť do 31. januára. Do tohto termínu si podáte čiastkové daňové priznanie. Priložiť k nemu môžete aj kópiu darovacej zmluvy. Ak získate nehnuteľnosť darovaním, musíte pridložiť rozhodnutie katastra, ktorým povoľuje vklad vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Vlastníctvo musí byť zapísané v roku 2014.
Zdedená nehnuteľnosť
Vlani som spolu s bratom zdedil dom po otcovi. Mám podať daňové priznanie? Aké doklady mám k nemu priložiť?
Ak ste zdedili nehnuteľnosť, musíte mať o tom právoplatné osvedčenie o dedičstve. Toto by ste mali priložiť k čiastkovému daňovému priznaniu k dani z nehnuteľností. Na rozhodnutí musí byť uvedené, kedy osvedčenie nadobudlo právoplatnosť.
Daň z nehnuteľnosti v tomto prípade platia všetci vlastníci v pomere, v akom nehnuteľnosti zdedili a sú zapísaní liste vlastníctva v katastre. Môžete sa s bratom dohodnúť a podať jedno daňové priznanie za celý dom. Zákon o miestnych daniach hovorí, že ak je nehnuteľnosť vo vlastníctve viacerých osôb a spoluvlastníci sa dohodnú, priznanie k dani z nehnuteľností podá zástupca, ktorého dohodou určili spoluvlastníci. Túto skutočnosť by mali vyznačiť v priznaní - "spoluvlastník určený dohodou". V prílohe do poznámky môžete uviesť "na základe dohody spoluvlastníkov nehnuteľnosti súhlasím, aby podal daňové priznanie k nehnuteľnosti XY, dátum a podpis.
Pozor na zmenu, ktorá platí od januára 2015. Pri nadobudnutí nehnuteľnosti dedením v priebehu roka daňová povinnosť dedičovi vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po dni, v ktorom sa dedič stal vlastníkom nehnuteľnosti na základe právoplatného dedičského osvedčenia o dedičstve alebo rozhodnutia o dedičstve. Priznanie k dani z nehnuteľností je daňový subjekt povinný podať najneskoršie do 30 dní od vzniku daňovej povinnosti.
Úľavy na dani
Mám nárok na zľavu na dani ak som vlastník domu a trvale u mňa žije otec - starobný dôchodca nad 70 rokov?
Podľa zákona sa zníženie dane z nehnuteľností vzťahuje len na nehnuteľnosti vo vlastníctve občanov, ktorí sú držitelia preukazu ŤZP, občanov starších ako 70 rokov. Mestá a obce si podmienky zľavy z dane upravujú vo všeobecne záväzných nariadeniach. Podľa toho vy nárok na nižšiu daň nemáte.
Predaj garáže s pozemkom
Vlani som predal garáž s pozemkom. Mám podať daňové priznanie?
Pri zániku vlastníckeho práva ku garáži a k pozemku je potrebné vyplniť oddiel I. - údaje o daňovníkovi - tzv. košieľku, pričom vypíšete v druhu priznaní čiastkové priznanie na zánik daňovej povinnosti. V tlačive tiež vyplníte prílohy - II. oddiel (priznanie k dani z pozemkov) a III. oddiel (priznanie k dani zo stavieb).
Kúpa bytu
V lete minulého roka som si kúpil byt. Budem vypĺňať aj oddiel II - daň z pozemkov, keďže vlastním 1/100 pozemku pod domom?
Vypisuje sa iba oddiel číslo IV, lebo pozemky pod stavbami alebo bytmi sa nezdaňujú. Samozrejme, vypisuje sa aj košieľka daňového priznania, to znamená prvá strana, kde sú údaje o daňovníkovi a posledná strana, kde je dátum a podpis.