Prasknutie španielskej realitnej bubliny zložilo ďalšiu firmu. Developer zameraný na bývanie Reyal Urbis požiadal súd o ochranu pred veriteľmi. Pád jedného zo symbolov stavebného boomu by bol druhým najväčším bankrotom v španielskej histórii.

Firma vznikla na vrchole rozmachu spojením Inmobiliaria Urbis a Construcciones Reyal. Už rok na to (2008) španielska realitná bublina praskla a odvtedy skrachovali desiatky firiem. Najväčší bankrot dokončila ďalšia realitná firma Martinsa-Fadesa SA v roku 2011 dohodou s veriteľmi na reštrukturalizácii dlhu v hodnote viac ako sedem miliárd eur.

Žiadosť Reyal Urbisu naznačuje, že kedysi mamutí španielsky realitný sektor stále zápasí s obrovským zadĺžením, živoriacim predajom a pokračujúcim poklesom cien nehnuteľností, ktoré stratili od vrcholu v roku 2008 už 40 percent, zhodnotil situáciu Wall Street Journal.

Reyal Urbis ovládaný stavebným magnátom Rafaelom Santamarom dlží 3,6 miliardy eur skupine finančných inštitúcií, vrátane najväčších španielskych komerčných bánk Santander, BBVA a Banco Popular. Štátu dlží ďalších 400 miliónov na nezaplatených daniach.

Ďalší veľký pád developera v Španielsku

Podľa agentúry Reuters je najväčším veriteľom „zlá banka“ Sareb s pohľadávkou vo výške 785 miliónov. Vláda ju vytvorila vlani, aby skupovala od komerčných bánk nesplácané hypotéky a ďalšie problémové aktíva. Realitný pád má totiž ničivý dosah práve na komerčné banky. Španielska vláda preto požiadala o pomoc na ich záchranu aj Európsku úniu.

Reyal Urbis sa snažil udržať na trhu a v posledných rokoch rokoval s veriteľmi. V prípade dohody by sa firma podľa španielskeho práva napriek neschopnosti plniť si záväzky mohla vyhnúť likvidácii. Banky však už po strate stoviek miliónov nie sú naklonené refinancovať ďalšie dlhy.

Za prvé tri štvrťroky minulého roku zaznamenal Reyal Urbis prepad tržieb z predaja nehnuteľností na 35 miliónov v porovnaní s 588 miliónmi za rovnaké obdobie predkrízového roku 2007.

Najmä rezidenčný developer vlastnil podľa Wall Street Journal k 30. júnu 2012 realitné aktíva v hodnote 4,2 miliardy eur, vrátane osem miliónov štvorcových metrov pozemkov a 780 dokončených domov. Za posledné tri roky však nepostavil žiadne nové projekty.

Z poslednej uverejnenej výročnej správy za rok 2011 vyplýva, že firma vlastnila aj 237-tisíc m2 komerčných nehnuteľností – kancelárií, nákupných centier, priemyselných objektov a hotelov. Pozemky a nedokončené objekty tvorili až 65 percent jej portfólia. V Španielsku sú pritom tri milióny voľných domov.

V utorok sa zastavilo obchodovanie s akciami firmy na španielskej burze. Ich hodnota spadla od júna 2007 o 99 percent.

Ilustračné foto - Flickr