Developerská spoločnosť Opera sa opäť rozštiepila do dvoch skupín, z ktorých vznikla a rozdelila si doterajšie aktivity. Časť, ktorú reprezentuje najmä rodina Brnovcov získala po dohode s rodinou Hudecovcov a Júliusom Petrenkom niektoré projekty skupiny a preniesla ich do vlastnej realitnej spoločnosti Realiz. Zvyšok ostal v portfóliu Opery.

Realiz si rozdelením Opery ponechal projekty luxemburského investičného fondu ORIL, ktorý na Slovensku manažujú spoločnosti Realiz a Reform Capital s českými koreňmi. Najznámejším je 129709>megaprojekt Centrop medzi Lamačom, Záhorskou Bystricou a Devínskou Novou Vsou, ktorý má vytvoriť bývanie, prácu a oddych pre zhruba 60-tisíc ľudí.

Ďalší rozvod – rozdelená Opera

Na niekoľko sto hektároch by sa tam malo v priebehu najbližších 20 rokov investovať miliarda eur. Projekt už ORIL samostatne prezentoval aj na realitnom veľtrhu v Cannes.

K ďalším projektom fondu ORIL v Bratislave patrí Ružinovská, kde sa chystá prestavať areál bývalého SOU na kancelárske budovy a obytný komplex. Podobne ako logisticko-obchodný projekt pri letisku, kde plánuje budovať sklady ako infraštruktúru pre nákladnú leteckú dopravu.

V Čunove sa ORIL pustil 161026>do obytného projektu najmä predajom pozemkov pre rodinné domy. Vlastní však rozsiahlejšie parcely, kde plánuje ďalšie ulice a neskôr aj športovú infraštruktúru. Ako hovorí jeden z manažérov fondu Martin Drázský, Čunovo by sa mohlo stať športovou destináciou Bratislavy podobne ako Průhonice pri Prahe.

Ďalší rozvod – rozdelená Opera

Mimo Bratislavy Opera developovala zvolenský 133335>obytný súbor Rezidencia Hron, ktorého realizácia sa zatiaľ nerozbehla. Tento projekt tiež prevzal Realiz.

Opera, ktorú teraz ovláda podnikateľská skupina okolo firmy Immofin ostáva na druhej strane v projektoch 160243>Pod vŕškami, 120600>Vlkovka a Dievčí Hrádok v Záhorskej Bystrici, v polyfunkčnom súbore 144537>v Trenčianskych Tepliciach a iných.

Dôvodom rozchodu mali byť podľa šéfa Realizu Andreja Brnu rozdielne názory na spôsob podnikania a ďalšie pokračovanie projektov, najmä megaprojektu Centrop. V čase zabrzdenia investícií do nehnuteľností sa projekt pravdepodobne niekoľko rokov zdrží a hrozí uviaznutie investovaných prostriedkov.

Vizualizácie - Opera a Realiz