Na Slovensku Conwert predáva dva bytové domy The Cube a Arboreum v Žiline s plochou 9 235 štvorcových metrov a pozemok s rozlohou 2 300 m2 v Bratislave na Kramároch. Podľa vyhlásenia firmy k predaju je kupcom slovenský investor, ktorého bližšie nespresnila. Obchod má byť uzavretý do konca roka.

České portfólio zahŕňa najmä nájomné byty a niekoľko pozemkov s plochou vyše 46-tisíc štvorcových metrov v Prahe, Brne, Ostrave a Plzni. Kupujúcim je bližšie nespresnená česká spoločnosť. Transakcia sa má úplne uzavrieť do konca septembra 2015.

Predaj je súčasťou stratégie firmy zbaviť sa aktivít v strednej a východnej Európe a zamerať sa len na Nemecko a Rakúsko. Rakúska skupina ho plánovala od roku 2011, ale doteraz sa jej nepodarilo nájsť kupca.

Nehnuteľnosti na Slovensku a najmä v Česku trpeli vyššou neobsadenosťou ako je priemer portfólia Conwertu. V Česku dosahovala až 27,7 percenta, v Žiline 12,5 percenta oproti priemeru 10,4 percenta.

„Predajom veľkej časti portfólia v Českej republike a na Slovensku sme urobili veľmi dôležitý krok v zoštíhľovaní portfólia vo východnej Európe,“ uviedol vo vyhlásení firmy výkonný riaditeľ Clemens Schneider.

Conwert Immobilien Invest SE vstúpil na slovenský trh v roku 2007 s plánom investovať 29 miliónov eur do viacerých projektov bývania. Sústredil sa na Bratislavu a Žilinu, ktorá vtedy po príchode automobilky Kia očakávala prudký rozvoj.

Slovenské plány boli súčasťou 110-miliónového balíka pripraveného na investície v strednej a východnej Európe. Z neho malo ísť zhruba 40 percent na nájomné bývanie.

Conwert kúpil dva objekty v Žiline v štádiu prípravy a výstavby. V trinásťpodlažnom The Cube je 92 bytov na prenájom. Firma kúpila aj jeden zo štyroch domov komplexu Arboreum so 46 bytmi.

V Bratislave kúpila meštiansky dom na Baštovej ulici v Starom Meste, ktorý prerobila na prenájom, stavebný pozemok na Klenovej ulici na Kramároch a väčší pozemok v Záhorskej Bystrici.

Na pozemku s rozlohou 12 500 štvorcových metrov v Záhorskej Bystrici chcel Conwert pred krízou stavať obytný súbor Greenvia so 102 bytmi v troch bytových domoch a deviatich vilkách. Malo ísť o investíciu vo výške presahujúcej 13 miliónov eur. Byty mali byť určené na predaj do osobného vlastníctva.

Ku koncu tohtoročného septembra pozostávalo portfólio Conwertu z 31-tisíc nájomných jednotiek a takmer 14-tisíc parkovacích miest s celkovou úžitkovou plochou 2,5 milióna m2 a trhovou hodnotou vyše 2,8 miliardy eur.

Nachádzajú sa v Rakúsku, Nemecku, Luxembursku, Slovensku, Česku, Maďarsku a na Ukrajine. Aktíva v Česku a na Slovensku tvoria viac ako polovicu investícií firmy mimo dvoch hlavných trhov.

Rakúsko a Nemecko však tvoria takmer 97-percentný podiel s trhovou hodnotou 2,7 miliardy. Firma patrí medzi najväčších developerov, vlastníkov a prevádzkovateľov nájomného bývania v regióne.