Silne zadlžená čínska realitná skupina Evergrande požiadala v Spojených štátoch o ochranu pred veriteľmi. Informovali o tom tlačové agentúry s odvolaním sa na súdne dokumenty. Súdna ochrana pred veriteľmi umožní firme ochrániť jej aktíva v USA v čase, keď pracuje na dohode o reštrukturalizácii svojho zahraničného dlhu v iných krajinách.
Čínska skupina je v hlbokej kríze a je považovaná za najzadlženejšiu realitnú spoločnosť na svete. Celkovo jej dlh predstavuje viac ako 300 miliárd dolárov. Od roku 2021 nesplatila niektoré svoje dlhové záväzky a vlani tiež pozastavili obchodovanie s akciami firmy.
Firma sa snaží o podporu veriteľov
Firma v marci predstavila plán reštrukturalizácie zahraničného dlhu, ktorá sa týka záväzkov vo výške 31,7 miliardy dolárov. Očakáva sa, že reštrukturalizácia uľahčí spoločnosti postupné obnovenie prevádzky. Teraz sa snaží získať podporu veriteľov, aby mohla proces dokončiť. Veritelia majú o návrhu reštrukturalizácie hlasovať koncom tohto mesiaca a začiatkom septembra by návrh mohli schváliť súdy v Hongkongu a na Britských Panenských ostrovoch, napísala agentúra Reuters.
Čínsky realitný sektor sa už dlhší čas nachádza v ťažkej kríze, ktorej symbolom sa stal práve Evergrande. Finančné problémy Evergrande sa rozšírili do celého odvetvia, mnoho developerov nespláca dlhy a po Číne sa množia nedokončené stavebné projekty. Kríza v oblasti nehnuteľností sa dotýka aj ďalších odvetví ekonomiky a otriasla dôverou investorov. Realitný sektor tvorí zhruba štvrtinu čínskej ekonomiky.
Nepriaznivý vplyv na ekonomiku
Kríza v realitnom sektore tiež vyvoláva obavy z finančnej nákazy, ktorá by mohla mať destabilizujúci vplyv na ekonomiku. Tú už v súčasnosti oslabuje vlažná domáca spotreba, klesajúca činnosť tovární, rastúca nezamestnanosť a slabý zahraničný dopyt.
Firmu Evergrande, predtým známu ako Hengda Group, založil v roku 1996 Chuej Kcha-jen. Tento miliardár a podnikateľ je známy aj pod menom Sü Ťia-jin. Z malej lokálnej firmy vyrástol realitný gigant, hlavne však za pomoci požičaných peňazí. Podľa svojich internetových stránok má skupina viac ako 1 300 projektov vo viac ako 280 čínskych mestách. Pôsobí tiež v iných oblastiach, napríklad vo výrobe elektromobilov a v športe. Za roky 2021 a 2022 vykázala stratu 581,9 miliardy jüanov.