„V prípade, že tak neurobí, po uplynutí tejto lehoty stavba zmizne z povrchu zemského," hovorí štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.
Nový stavebný zákon má podľa neho riešiť čierne stavby tak, aby nikomu ani nenapadlo o čiernej stavbe uvažovať. „Budú stanovené jasné povinnosti pre obce, ktoré sú stavebným úradom, aby hneď od začiatku dali jasne najavo, že s týmto národným športom sa na Slovensku končí," dodáva F. Palko.
Nepovolenú stavbu bude možné zlegalizovať iba v prípade, ak splní všetky zákonné podmienky. Ak ich nesplní, stavebný úrad nemôže povolenie vydať a musí nariadiť odstránenie stavby. Búranie bude musieť uskutočniť v prvom rade majiteľ nehnuteľnosti.
„Zároveň sa mu určí výška kaucie, ktorú musí zložiť v prípade, že by ju nezbúral. Potom nastupuje obec a ďalšie inštrumenty, a to až po vykonanie exekučného rozhodnutia a z predaja nehnuteľnosti sa pokryjú náklady, ktoré so zbúraním súvisia," približuje F. Palko.
Vyvlastnenie nehnuteľnosti bude až poslednou možnosťou v prípade objektov na cudzích pozemkoch. „Budú to špecifické prípady. Verím, že sa nájdu riešenia z hľadiska zámeny pozemkov či vstupu obcí. Aj keď zákon bude uvažovať o takejto možnosti, som presvedčený, že bude skôr teoretická ako skutočná," myslí si F. Palko.
Takýmito prípadmi sú napríklad čierne stavby v rómskych osadách. Aj ich majitelia dostanú rok na legalizáciu. Lehota začne plynúť až odvtedy, ako budú osady zahrnuté do územných plánov obcí. Rezort v záujme toho poskytuje obciam dotácie na prípravu územno-plánovacej dokumentácie.
Nový zákon má posilniť aj právomoci a personálne obsadenie Štátnej stavebnej inšpekcie. Bude mať zastúpenie vo všetkých krajoch a v prípade nevyhnutnosti jej bude asistovať polícia. So zriadením pôvodne plánovanej špeciálnej stavebnej polície sa neuvažuje.
Na Slovensku sú podľa odhadov tisícky čiernych stavieb. Dôsledkom je veľký neporiadok na území obcí a miest. F. Palko to považuje za dôkaz, že stavebné úrady v obciach a mestách, ktoré dozerajú nad stavebnou činnosťou, nefungujú efektívne.
Očakáva, že obce a mestá sa pripravia tak, aby stavebné úrady podľa nového stavebného zákona fungovali oveľa kvalitnejšie a efektívnejšie ako v súčasnosti.
Úradníci na stavebných úradoch po novom už budú musieť mať aj príslušné vzdelanie a odbornú prax. Povinné budú aj odborné skúšky počas pôsobenia v tejto profesii. Ministerstvo považuje za potrebné aj zjednotenie formulárov žiadosti o stavebné povolenie.
„Všetky obce bez ohľadu na počet obyvateľov už budú musieť mať územné plány. Keď má obec prijatý územný plán, obyvateľ a podnikateľ vie, čo na tom území plánuje obec robiť," uvádza F. Palko.
V obciach, ktoré budú mať aj zastavovací plán, čiže konkretizáciu územného plánu, bude zrušené územné konanie pre podnikateľov a občanov. V takom prípade bude stačiť už iba stavebné povolenie.
Zákon by tak mal zjednodušiť a urýchliť povoľovanie stavieb. O stavebné povolenie na výstavbu domu, na rozdiel od minulosti, bude možné požiadať až po získaní potrebných potvrdení napríklad od plynárov, vodárov či hasičov.
„Stavebný úrad bude mať tridsať dní na to, aby rozhodol, či vydá alebo nevydá stavebné povolenie. Avšak už na základe stavebnej dokumentácie, ktorú bude mať predloženú. V prvom rade je to o zjednodušení života ľudí, ale aj podnikateľov, ktorí chcú mať stavebné povolenie," hovorí F. Palko. Súčasťou jedného stavebného povolenia tak môže byť aj povolenie na stavbu studne na pozemku domu či príjazdovej cesty.
Ministerstvo ešte očakáva diskusiu o návrhu nového stavebného zákona, hoci pripomienkové konanie sa nedávno skončilo a prinieslo vyše 2 300 pripomienok. „Stavebný zákon nikdy nebude stopercentne vyhovovať všetkým. Oblasť stavebníctva má veľmi veľa záujmových združení a skupín, ktoré sú nie vždy súladné," uvedomuje si štátny tajomník.