Kyle Phillips je síce Američan, no jeho najpopulárnejšie ihriská sa nachádzajú v Európe. Dizajnu ihrísk sa venuje už štvrťstoročie. Preslávilo ho prímorské ihrisko Kingsbarns v Škótsku, na dohľad od legendárnej kolísky golfu St. Andrews. Veľmi rýchlo sa dostalo do povedomia ako najlepšie linksové ihrisko v Škótsku, otvorené po druhej svetovej vojne.

Svoje pochopenie britského dizajnu potvrdil v klube The Grove neďaleko Londýna, kde vybudoval parkové ihrisko. Hráči ho prirovnávajú k najklasickejším parkovým ihriskám, ktoré už majú viac ako sto rokov. Na európskom kontinente dizajnoval ihrisko v alpskom Kitzbüheli, považované za najlepšie ihrisko v Rakúsku. Popritom reštauruje ihrisko California Golf Club pri San Franciscu podľa starých plánov z roku 1927. Zamlada dosiahol handicap 2, teraz odhaduje svoje schopnosti skôr na desiatku. Jeho dielo v slovenských Sekuliach by malo prvých hráčov privítať na budúci rok.

Chcem dať Slovensku ihrisko svetovej kvality

Prečo ste sa rozhodli spolupracovať práve na tomto projekte? Slovensko nie je veľmi známe ako golfová krajina, nemá veľa ihrísk.

Pracoval som po celej Európe, vo východnej Európe som bol po prvýkrát v roku 1999 v nemeckom Postupime. Na cestách som potom sledoval, ako sa východná časť Európy rýchlo a výrazne menila. Odvtedy sme pracovali aj v ďalších krajinách, napríklad v Maroku, skrátka stále jazdím hore-dole. Bol som v Rakúsku, kde sme dizajnovali ihrisko v Kitzbüheli, a tak som sa prišiel pozrieť aj na Slovensko. Povedali sme si: prečo nie? No bola to dlhá cesta, prezerali sme si množstvo potenciálnych miest, trvalo to asi šesť rokov.

Takže spolupracujete od úplného začiatku?

Nie na tomto konkrétnom mieste pri Sekuliach, hľadali sme v širokom okolí, zašli sme až do Českej republiky a Maďarska. Toto konkrétne miesto bolo však úchvatné. V mnohých prípadoch pracujeme na miestach, ktoré nie sú až také skvelé, ale dokážeme to upraviť presunom zeminy a podobne. Toto bolo veľmi dobré miesto s dobrou prístupnosťou z Bratislavy, Brna a Viedne. V porovnaní s tým, ako to vyzeralo pred štyrmi-piatimi rokmi, ide o obrovský pokrok. Miesto má piesok, borovice, vresy – všetky tie veci, na ktoré sa ľudia pri prechádzke radi pozerajú. To je na golf skvelé, užívate si ho, ak je okolie krásne, aj keď možno práve nehráte tak dobre, ako by ste chceli. Je tam aj niekoľko jazier, jedného z nich sa bude ihrisko dotýkať, pár jamiek je okolo neho rozmiestnených. Na mieste s toľkými výbornými, prirodzenými súčasťami je radosť pracovať.

Teda ste videli, ako sa tu golf postupne usadzuje...

Jedna z vecí, ktorá sa stáva a ktorá ma na Slovensko aj pritiahla, je skúsenosť, že keď krajina s golfom iba začína, golf v nej má spočiatku len veľmi nízku úroveň. Hral som tu na pár ihriskách, niektoré z nich sú veľmi pekné, najmä tie horské. Ale lákala ma možnosť vybudovať tu golfové ihrisko naozaj svetovej úrovne. V Európe existuje množstvo skvelých ihrísk, napríklad Morfontaine severne od Paríža – má takmer sto rokov a v rebríčkoch patrí medzi 50 najkrajších na svete. To je ihrisko, na ktorom radi hrajú znalci, tí si ho vychutnajú najlepšie. A pre nich chcem postaviť ihrisko na Slovensku. U nich je to ako s vínom či dobrými reštauráciami, sú to ľudia, ktorí vedia presne rozlíšiť, čo je vynikajúce a čo len priemerné. To ma k projektu pritiahlo – chcem vytvoriť ozajstný domov golfu na Slovensku. Ide nám však o svetový zážitok, nie o svetové majstrovstvá. Často sa skloňujú majstrovské ihriská, ale veľakrát ide len o ihriská, ktoré majú určitú dĺžku, spĺňajú podmienky. Neznamená to nevyhnutne aj majstrovskú kvalitu. Také ihrisko nemusí nutne pritiahnuť špičku golfových profesionálov. Pre nás znamená svetová kvalita viac než len majstrovstvá, ide o jedinečný zážitok a vôbec sa na ňom ani nemusia majstrovstvá konať.

Chcem dať Slovensku ihrisko svetovej kvality

Ako si vyberáte miesto na ihrisko, ako musí vyzerať, aby bolo „to pravé“? Ako nájsť miesto, ktoré, ako tvrdíte, bude mať svetovú kvalitu? V Tatrách je to jednoduchšie, výhľad máte vždy krásny, no Sekule sú skôr rovné...

To znie, ako keby ste na najkrajšie ihriská potrebovali kopce. Ale pozrime sa do histórie: golf vznikol na pobreží, na rovine. Až pred zhruba sto rokmi sa začal výraznejšie posúvať do vnútrozemia. Okolo Londýna sú vresoviská, kde vznikli slávne golfové ihriská, ako sú Wentworth, Sunningdale, Walton Heath a mnoho ďalších. Ak sa pozriete na najlepšie golfové ihriská vo Veľkej Británii, sú pri mori alebo vo vnútrozemí na piesočných vresoviskách. Teda na rovine. V Holandsku sú na podobných plochách ďalšie výborné ihriská. A v Sekuliach máme presne takéto územie. Je to vnútrozemský ekvivalent linksového [pobrežného] ihriska, ktoré je unikátnym zážitkom.

Máte v hlave nejakú predstavu konkrétneho golfistu, ktorého chcete osloviť skôr, ako začnete navrhovať ihrisko?

Niektorí investori majú veľmi konkrétnu predstavu, koho chcú osloviť. Napríklad v The Grove chceli majstrovské ihrisko, ktoré by pritiahlo profesionálov zo svetovej top 50. V Kingsbarnse sa každoročne konajú majstrovstvá The Dunhill Cup, počíta sa tiež s profesionálnymi hráčmi. A nakoniec, slovenské ihrisko v Táľoch je takisto navrhnuté pre majstrovstvá. Poskytuje zaujímavú hru aj pre profesionálov pri hre zo zadných odpalísk. Ale golfový biznis sa krúti predovšetkým okolo bežných golfistov, začiatočníkov a mierne pokročilých, ktorí majú handicap zhruba v rozsahu 12 až 36. Pre takýchto ľudí treba navrhovať ihriská, aby mohli svoje schopnosti, hru zdokonaľovať. Musia tam byť výzvy a prekážky, ale nesmú znechutiť. Na tejto časti trhu spočíva väčšina golfového biznisu. Je ľahké postaviť náročné ihrisko, a rovnako ľahko sa dá postaviť jednoduché ihrisko. Ak chcete postaviť skvelé ihrisko, musíte naozaj vedieť, čo robíte.

Ako potom vnímate všetky tie ihriská, ktoré sa snažia o rekordy – ťažké ihriská ako v Čiernej Vode či jamky s parom 7 ako v Španielsku.

Toto sú veci, ktoré naozaj vidieť, hlavne v krajinách, ktoré s golfom začínajú. A môžu dať ľudom nesprávny dojem o tom, čo golf v skutočnosti je. Hovorievame im triky alebo chytáky. Ako sú pary 6 či 7, ako ste spomínali, alebo najväčší vodopád za osemnástou jamkou, také veci. Vždy, keď vidím reklamu, ktorá niečo také obsahuje, vravím si, že sa im príťažlivosť asi nepodarilo dosiahnuť kvalitou golfového ihriska. Pripomína mi to, ako niekto vo Švédsku postavil ihrisko s dĺžkou sedemtisíc metrov a inde si potom povedali, že musia postaviť ešte o kus dlhšie. Je to taká zvláštna, pomýlená predstava, že väčšie znamená lepšie. Ale každý znalec a milovník golfu vám okamžite povie, že tieto chytáky nie sú dôležité. Ľudia tieto veci často robia, pretože sú neistí v tom, čo robia, prípadne tomu len nerozumejú. A tak potrebujú pritiahnuť pozornosť, kričia: Pozrite sa na mňa! Môj pohľad je postaviť kvalitné ihrisko, otvoriť ho pre ľudí, aby sa sami presvedčili a boli uveličení.

Chcem dať Slovensku ihrisko svetovej kvality

Ako sa dá stať golfovým architektom?

Žartujem, že jednou z kvalifikácií môže byť aj výhra na veľkom svetovom golfovom turnaji. Golf ma priťahoval odmalička, poradili mi študovať architektúru terénu s dôrazom na veci dôležité pre golf – trávniky, analýza terénu, plánovanie územia, tvarovanie terénu. Mal som aj to šťastie, že som začal okamžite pracovať pre golfového architekta Roberta Trenta Jonesa, čiže moja cesta bola veľmi priama. Iní ľudia sa tak rýchlo do golfového dizajnu nedostanú, prípadne v ňom tak dlho nevydržia. Je to oblasť, v ktorej sa ťažko začína a ťažko sa v nej dá úspešne podnikať. No je to veľmi zaujímavý a veľmi zábavný obchod. Sú architekti, ktorí pracujú len vo svojej krajine, necestujú toľko ako ja. Pôvodne som bol vo firme, kde som sa staral o európske ihriská, a odvtedy tu pôsobím. Hoci bývam v Kalifornii, ktorá je príjemným taviacim kotlom ľudí z celého sveta, ale prácu v Európe mám veľmi rád.

Ako prebieha pri navrhovaní vaša komunikácia s investorom? Asi sa nájdu investori, ktorí by na ihrisku chceli všetko – jazerá, vodopády, riečky, ťažké bunkre, prevýšenia...

Keď sa na začiatku začíname stretávať, tak síce investor spovedá mňa, no zároveň aj ja jeho. Niektorí architekti sa na to možno pozerajú inak, ak chcú danú robotu, splnia požiadavky. Ak by ste to napríklad chceli vy odo mňa, tak vám poďakujem za možnosť, ale poviem, že to nie je práca pre mňa. Pretože ak investor hneď od začiatku presne vie, ako má golfové ihrisko vyzerať, máte problém. Nikdy nedosiahnete to, čo by sa s tým miestom dalo dosiahnuť bez obmedzení investora. Na druhej strane, ak je architekt nadšený, no nemá vhodné skúsenosti a znalosti, tak má zasa problém vlastník. Ak máte investovať milióny eur do ihriska a okolitých zariadení, nemá veľký význam ušetriť pár drobných na poplatkoch dizajnérovi, skôr to vašej investícii uškodí. Developeri toho vedia veľmi veľa, určite ich nechcem zhadzovať, problém nastáva len vtedy, keď si myslia, že vedia úplne všetko.

Takže pri prvých rozhovoroch sa snažím dozvedieť čo najviac o mieste ihriska – pôda, kamene, dostupnosť vody, vegetácia, povolenie od kontroly životného prostredia. Kladiem otázky a veľmi rýchlo si dokážem spraviť predstavu, koľko by to trvalo a aké by to bolo ťažké. A, samozrejme, prehliadka samotného miesta a máp. Vždy budú veci, ktoré sú nemožné alebo zakázané, a musíte s nimi pracovať, zakomponovať ich do ihriska. Ideálne tak, aby to hráčom nepokazilo dojem, alebo aby ho ešte umocnilo. Tí nikdy nebudú tušiť, koľko námahy vás budovanie stálo, a ceduľu s tým, aké prekážky ste museli prekonať, tam tiež vyvesiť nemôžete.

Aké sú rozdiely pri navrhovaní jednotlivých druhov ihrísk, napríklad linksových oproti vnútrozemským?

Každé ihrisko je iné a vyžaduje si iný prístup. Nemyslím to len z hľadiska developera, ale napríklad kvality pôdy, vegetácie. Závisí od klimatických podmienok, aký trávnik tam budeme schopní vysadiť. Zásoba vody je niekedy veľmi obmedzená v niektorých častiach sveta. Pobrežné a vnútrozemské ihriská vôbec nemusia byť také odlišné, ako vyzerajú. Môžete mať prímorské ihrisko so zle dostupnou vodou, napríklad v púštnych oblastiach. A tiež piesočnatý povrch s množstvom vody. To isté platí pre vnútrozemie. Podmienky sa nikdy úplne neopakujú, ide skôr o akúsi maticu problémov, s ktorými ste sa už niekde stretli, aj keď nie so všetkými na jednom mieste. Každé ihrisko je nový rébus – a to je na tom zábavné.

Do akej miery zasahujete do prirodzeného vzhľadu miesta?

Snažím sa čo najviac využiť prirodzené vlastnosti terénu a čo najmenej zasahovať do prostredia. Moja obľúbená historka s pôvodným vzhľadom miesta sa viaže ku Kingsbarnsu. Ešte keď tam bolo pole, navrhli sme pred osemnástou jamkou riečku a ponad ňu most. Keď sme to začali stavať, objavili sme pôvodnú riečku, ktorú farmári zasypali. A prekvapivo, takmer na meter išla tak, ako sme ju navrhli v pláne. Na mieste, kde sme navrhli most, sme našli skutočné zvyšky starého mosta. Všetko bolo asi o dva metre nižšie než v našich plánoch, preto sme to prirodzene využili a ihrisko sme v tom mieste znížili. Snažil som sa nájsť staré mapy, ktoré by zaznamenávali pôvodnú riečku a most, ale neúspešne. Fascinujúce však bolo, že náš návrh dokonale kopíroval pôvodnú podobu miesta, napriek tomu, že bola desaťročia zasypaná hlinou.

Cestujete veľa po Európe, predpokladám, že ste hrali aj na ihriskách vo východnej Európe. Existuje medzi nimi a krajinami západnej Európy či USA nejaký rozdiel?

Bez ohľadu na to, aká je krajina rozvinutá, existujú vedľa seba amatérskejšie a profesionálnejšie ihriská. Ihriská spodnej a strednej úrovne nájdete všade. Ibaže ako sa golf v krajinách rozvíja, postupne sa príde na to, že krajina potrebuje skvelé ihrisko, na ktorom si budú chcieť zahrať hráči z celého sveta. Jednoducho, keď si dovediete známeho do konkrétneho regiónu či krajiny, aby ste mali ihrisko, kam ho môžete vziať. Pretože je to jedno z najlepších ihrísk sveta, nielen regiónu. My máme možnosť dať Slovensku ihrisko svetovej kvality. Často sa to robí i tak, že si na pritiahnutie ľudí pozvete golfového profesionála, aj keď samotné ihrisko je v poriadku, no nie je skvelé. Teraz to spravili v Dubaji, otváral ho Tiger Woods, stálo veľa peňazí. Ale keď sa spýtate golfových znalcov, kam ísť hrať, keď ste v Dubaji, povedia vám, že žiadne ihrisko, ktoré nevyhnutne musíte vidieť, tam nie je. Nie je tam ihrisko, ktoré by patrilo k 100 či 200 najlepším na svete, napriek množstvu investovaných peňazí. My teraz navrhujeme ihrisko na Blízkom východe, uvidíme, ako sa to skončí.

To musí byť dosť odlišné prostredie od Európy, na ktorú ste zvyknutý...

To iste, nakoniec sme našli zaujímavé miesto pri pobreží, v roku 2009 tam chcú usporiadať Grand Prix. Čo je príjemná zmena, pretože tu pôjde primárne o golf. Väčšinou je tam totiž všetko o developovaní rezortu pre turistov.

Aký druh ihrísk máte rád?

Mám rád linksové ihriská, tam sa golf zrodil, potom vresoviskové, ako napríklad Swanley pri Londýne. Blízko Philadelphie je jedinečné ihrisko Pine Valley, ktoré má tiež niektoré vlastnosti ako tu. Niektorí ho dokonca považujú za najlepšie na svete.

Golfová terminológia

Par jamky

Vyjadruje, na koľko úderov by mal hráč jamku zahrať. Par závisí od dĺžky a náročnosti, vo väčšine prípadov má hodnotu 3,4 alebo 5. Väčšinou sa počíta s dvoma údermi na greene – priestore, kde je umiestnená jamka. Pri jamke s parom tri by mal prvý úder padnúť rovno na green a ďalšie dva by mali dostať loptičku do jamky. Niektoré novšie ihriská ponúkajú ako lákadlo i extrémne dlhé 6-parové jamky.

Zahranie jamky na menej úderov ako je jej par, má vlastnú terminológiu: jeden úder pod par je birdie, pri dvoch ide o eagle, tri údery pod par majú prezývku albatross. Špeciálny prípad je hole-in- -one – zásah z odpaliska priamo do jamky. Sponzori ihrísk dávajú za hole-in-one špeciálne prémie, pri veľmi náročných jamkách môžu za zásah na jediný úder golfisti vyhrať i auto. V golfovom svete platí zásada, že komu sa takýto zásah podarí, platí po zápase na oslavu rundu celému klubu. Komu sa nedarí, hrá bogey, double bogey a triple bogey: jeden, dva alebo tri údery nad par.

Par ihriska

Súčet parov jednotlivých jamiek osemnásťjamkového ihriska. V prípade menších ihrísk sa násobí tak, aby zodpovedal osemnásťjamkovému ihrisku. Najbežnejšie sa par ihriska pohybuje od 70 do 72. Zaujímavá býva aj dĺžka ihriska, teda súčet dĺžok jednotlivých jamiek. Golfista si tak môže spraviť predstavu, koľko sa nachodí. Priemerné 18-jamkové ihrisko má niečo nad 6 kilometrov.

Handicap

Meradlo schopností golfistu. Čím je číslo nižšie, tým je hráč lepší. Začiatočníci dostanú hodnotu 54, v niektorých krajinách 36, zlepšovať si ju môžu na handicapových a iných turnajoch, ktoré usporadúvajú golfové kluby. Výška handicapu v zásade značí, o koľko úderov nad par ihriska potrebuje daný hráč na odohratie celého ihriska. Handicap 54 znamená, že osemnásťjamkové ihrisko s parom 72 odohrá na 126 (72 + 54) úderov – teda v priemere 7 úderov na jednu jamku. Hráčovi s handicapom 0 musia stačiť na jamku v priemere len 4 údery. Najlepší majstri majú handicap negatívny.

Foto - Maňo Štrauch, Vlado Benko

Ilustračná vizualizácia - Cricis