Ceny bežných nehnuteľností v Česku neustále rastú. Čo sa však týka zámkov pred rekonštrukciou, realitný trh pociťuje opačný trend. Pandémiou oslabenú ekonomiku najnovšie negatívne ovplyvňuje vojna na Ukrajine a výrazne rastúce náklady na zabezpečenie materiálov a na stavebné práce. Výsledkom je, že v niektorých prípadoch sa dá chátrajúci zámok kúpiť aj za menej než byt v Prahe. Informuje o tom server e15.cz.

Neúnosná rekonštrukcia

Pred pandémiou sa začínali ceny zámkov pred rekonštrukciou zhruba na 12 miliónoch Kč (493 421 eur). Podľa stavu objektu a veľkosti priľahlého pozemku. Oslovení realitní makléri však uviedli, že momentálne pribúda ľudí, ktorí si kúpili historickú nehnuteľnosť a teraz zistili, že pokračovať v rekonštrukcii je v súčasnom období neúnosné.

„Rozhodli sa tak nehnuteľnosť predať za nižšiu cenu, než za akú ju kúpili pred rokmi,“ popísal situáciu realitný maklér Martin Poniklý.

Pokles cien zámkov pred rekonštrukciou potvrdila aj odborníčka na historické nehnuteľnosti realitnej kancelárie Luxent Lenka Munter.

Kupujúcim sa vykompenzujú náklady

„Majitelia zámkov určených na kompletnú rekonštrukciu sú v súčasnom období ochotní zlacňovať. Náklady totiž stúpajú a vlastníci si to uvedomujú. Kupujúcim sa tak po prípadnej zľave z kúpnej ceny môžu aspoň čiastočne vykompenzovať zvýšené náklady, s ktorými pri rozsiahlej rekonštrukcii musia počítať,“ dodala.

Ďalšie dôležité správy

Nehnuteľnosti v pohybe
Neprehliadnite

Téma týždňa: Obavy o zdravie realít rastú. Kedy praskne bublina na trhu nehnuteľností?